• کرونا و سیاست در ایران و جهان

  کرونا و سیاست در ایران و جهان

  نظام سیاسی ایران طبق معیارهای متعارف جهان امروز، متمرکز و غیردموکراتیک است؛ اما در عالم واقع، ایران سرزمین تکثر سیاسی شدید و پراکندگی قدرت سیاسی است. فرمان‌ها از موضع اقتدار و مانند روسیه و چین صادر می‌شود، اما در مقام اجرا مانند ایتالیا و فرانسه، در گرداب تفاوت سلیقه‌ها و بلکه تعارض منافع گرفتار می‌شود و مانند انگلستان با عرف و سنت مواجه می‌شود.

 • کرونا و فرصت طلایی تعطیلات نوروز

  کرونا و فرصت طلایی تعطیلات نوروز

  نکته اصلی که موجب موفقیت دو الگوی چین و کره جنوبی در کنترل کرونا شده، کاهش شدید تعامل افراد با یکدیگر است. بر اساس برخی تخمین‌ها هر روز تاخیر در کاهش تعاملات افراد منجر به افزایش تعداد مبتلایان به میزان ۴۰درصد می‌شود

 • مقررات پول‌ساز

  مقررات پول‌ساز

  روند اخذ مجوزها همواره یکی از دغدغه‌های بزرگ اهالی کسب‌وکار و فعالان اقتصادی بوده و هست. یکی از دلایل عدم‌رفع این معضل و تکرار مکرر رویکرد مقررات‌زایی بی‌حاصل، مدیریت ابن‌الوقت و قوانین خلق‌الساعه‌ای است که سیاست‌گذار سعی می‌کند در جبران زیرساخت‌های سنتی و ضعف‌های سیستماتیک نظام اداری و کاری از آن استفاده کند.

 • انحصار به بهانه «اشباع بازار»

  انحصار به بهانه «اشباع بازار»

  ارقام نجومی خرید و فروش مجوزها که برخی از آنها بیش از ۳ میلیارد نیز معامله می‌شوند، بیانگر دو مطلب اساسی است. اول اینکه اگر فرآیند صدور مجوزها در ایران دست و پاگیر، سختگیرانه و زمانبر نباشد افراد به سمت خرید مجوز روی نمی‌آورند. دوم و مهم‌تر اینکه زمانی که بر خلاف قانون برای برخی از کسب‌وکارها به بهانه اشباع بازار مجوز صادر نمی‌کنند بازار سیاه خرید و فروش مجوز ایجاد می‌شود.

 • مهم‌ترین موانع مخل کسب و کار

  مهم‌ترین موانع مخل کسب و کار

  غلامحسین شعرا، عضو هیات نمایندگان اتاق شیراز در یادداشتی به برخی از مهم‌ترین موانع مخل کسب و کار در کشور پرداخته است. به باور او در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری، سال رونق تولید نامگذاری شده، اقدامات و الزامات مهمی باید صورت پذیرد تا شاهد برداشتن عمده‌ترین موانع مخل کسب وکار و هموارسازی مسیر فعالان اقتصادی برای تحقق رونق تولید در کشور باشیم.

 • فصل تازه تحولات اقتصادی با آغاز عملیات بازار باز

  یادداشت جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز

  فصل تازه تحولات اقتصادی با آغاز عملیات بازار باز

  جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز در یادداشت خود به عملیات بازار باز پرداخته و با اشاره به اهداف راه‌اندازی این بازار، اثرات آن بر بازار پول را تشریح کرده است.

 • رشد اقتصادی بدون تعامل؟

  رشد اقتصادی بدون تعامل؟

  رئیس‌جمهوری، در پنجاه‌ونهمین مجمع عمومی بانک مرکزی گفت نمی‌توانیم کشورمان را از بقیه دنیا جدا کنیم و بی‌اعتنا به جهان به فکر حل مشکلات اقتصاد کشور باشیم. او گفت اگر اقتصاددانی بلد است در شرایطی که تمام روابط خارجی کشور خراب باشد، سیاستی به‌کار بگیرد که هیچ لطمه‌ای به اقتصاد کشور وارد نشود، آن شیوه سیاست‌گذاری را به دولت هم بیاموزد.

 • تجارب اقتصادهای نوظهور

  تجارب اقتصادهای نوظهور

  اگر دولت به‌دنبال بازگرداندن ارزهای صادراتی به داخل چرخه اقتصادی کشور است باید بداند که صادرکننده بسیار مشتاق‌تر از دولت است اما این مهم در یک مکانیزم عادلانه امکان تحقق دارد.

 • شفافیت در همه جا

  شفافیت در همه جا

  در پی حوادث روزهای اخیر و به‌ویژه سقوط هواپیمای مسافری مساله پاسخگویی دولت‌ها بابت سیاست‌ها و عملکردشان در صدر مطالبات مردم قرار گرفته است. اما موضوع شفافیت در سیاست‌گذاری و صداقت در بیان حقایق سال‌هاست مورد توجه تحلیلگران بی‌طرف اقتصاد ایران قرار دارد.

 • یک بام و دو هوا

  یک بام و دو هوا

  علم اقتصاد توضیح می‌دهد که بازار رقابتی چگونه همانند یک نظام اطلاع‌رسانی کارآمد و اسلوب اکتشاف عمل می‌کند که نتیجه آن تخصیص بهینه منابع کمیاب و افزایش ثروت و رفاه عمومی در جامعه است. فضیلت بزرگ رقابت آزاد از منظر تامین رفاه عمومی در عرصه سیاست و اقتصاد در این است که به‌عنوان اسلوب اکتشاف موجب شناخته شدن و برآمدن شایسته‌ترین‌ها می‌شود.

 • تجارب اقتصادهای نوظهور؛ کدام الگوی برای امروز اقتصاد ایران مناسب است؟

  تجارب اقتصادهای نوظهور؛ کدام الگوی برای امروز اقتصاد ایران مناسب است؟

  مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتا قایران معتقد است: در اقتصاد ایران بودجه دولت متکی بر فروش نفت بوده است، اما با توجه به محدودیت‌های اخیر ناشی از تحریم‌ها و در راستای حرکت دولت به سمت مستقل شدن از درآمد نفت، الگویی که مناسب‌تر است ارائه تخفیف‌های صادراتی به‌صورت شیب‌دار و کاهش آن به صورت تدریجی است تا زمینه را برای تشویق صادرکنندگان فراهم کند.

 • سیاست تشویقی یا تنبیهی برای صادرات؟

  سیاست تشویقی یا تنبیهی برای صادرات؟

  دولت آمریکا برای دومین بار در چند روز گذشته، پس از تحریم فروش نفت ایران، به نقش و ارزش صادراتی مواد معدنی ایران پی‌برده است، به‌طور جامع صنعت آهن و فولاد کشور را در لیست تحریم‌ها قرار داد و بر اهمیت ارزآوری این بخش تمرکز کرد. در کنار این تحریم‌ها، سیاست وضع عوارض صادرات برای مواد معدنی در کشور بر اثرگذاری این تحریم‌ها خواهد افزود. در شرایطی که کشور نیازمند تسهیل تجارت و رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب‌وکار است، سنگ‌اندازی در مسیر توسعه صادرات، منافع کلان اقتصادی کشور را تامین نخواهد کرد.

 • سرگردانی دولت در غیاب درآمدهای نفت

  یادداشت حسین‌سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران

  سرگردانی دولت در غیاب درآمدهای نفت

  سلاح‌ورزی معتقد است: دولت ایران در وضعیت بد مالی گرفتار شده و نیک می‌داند دستش به درآمد نفتی چندانی نخواهد رسید و به همین دلیل بی‌منطق و بی‌اعتنا به همه قاعده‌های تعامل با بخش خصوصی می‌خواهد این درآمد از دست رفته نفت را از طریق مالیات دریافت کند. دولت اکنون به فردا و کمی دورتر نگاه نمی‌کند و تنها و تنها حال را می‌بیند و با این راهبرد وضعیت را برای آینده اقتصاد بخش خصوصی بدتر می‌کند.

 • دلایل رسیدن به بدترین روزهای اقتصاد

  دلایل رسیدن به بدترین روزهای اقتصاد

  این روزها، اقتصاد ایران بدترین روزهای اقتصادی را طی چند دهه‌ اخیر سپری می‌کند و برای نشان دادن این ادعا می‌توان به رشد منفی نزدیک به ۸درصدی تا پایان امسال اشاره کرد که یکی از نشانه های سقوط اقتصاد ایران است. علاوه بر این طبق پیش‌بینی‌های اقتصاددانان، بزرگترین کسری بودجه تاریخ معاصر ایران در سال ۱۳۹۹ رخ خواهد داد که این نیز یک نشانه روشن از بدترین روزهای اقتصاد ایران است.

 • برزخی به نام FATF

  برزخی به نام FATF

  سیدمحمدجعفری رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران در یادداشتی خاطرنشان کرده است:ایران در صورت قرار گرفتن در لیست سیاه تا ده سال حق درخواست بازنگری برای خروج از لیست را نخواهد داشت.

 • انعقاد توافق‌نامه راهکار خروج از بن‌بست

  انعقاد توافق‌نامه راهکار خروج از بن‌بست

  دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در یادداشتی نوشته است:ما شاهد کمترین توافقنامه‌های تجاری بین کشورهای منطقه خاورمیانه هستیم. انعقاد چند موافقتنامه با سازمان‌هایی از قبیل اکو یا کنفرانس اسلامی هم چندان نتوانسته گره‌گشای مسائل تجاری کشورها باشد و این موضوع خودش یکی از عوامل بروز بحران در منطقه خاورمیانه است.

 • مسیر پیش‌روی اقتصاد؛ مبهم و غیرقابل پیش‌بینی

  مسیر پیش‌روی اقتصاد؛ مبهم و غیرقابل پیش‌بینی

  در روند رو به افول توسعه زیرساختی کشور، ظرفیت‌های قابل توجه بخش خصوصی تامین‌کننده تجهیزات، کالاها و خدمات حوزه‌های زیربنایی به تدریج رو به زوال می‌گذارد و بیم آن می‌رود که بودجه ۹۹ این روند را سرعت ببخشد.

 • ساختار معیوب سکانداری پولی

  ساختار معیوب سکانداری پولی

  استقلال بانک مرکزی نکته مهم و ظریفی است. استقلال بانک مرکزی به معنای بی‌توجهی به رشد اقتصادی، پایداری سطح عمومی قیمت‌ها، ایجاد فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری و رشد اشتغال و همچنین جلوگیری از رکود نیست. بلکه وظیفه اصلی بانک همین چهار موضوع است.

 • اشک‌های بودجه

  اشک‌های بودجه

  بودجه نه عامل مشکلات اقتصادی کشور، بلکه همچون آینه‌ای است که مناسبات حاکم بر ساختار اقتصاد کشور را به نمایش می‌گذارد. در واقع بودجه همچون یک عکس رادیولوژی است که نشان می‌دهد بدن بیمار تا چه اندازه ضعیف و فرتوت شده است

 • مجلس یازدهم؛ انتظارات و چالش‌های پیش‌رو

  مجلس یازدهم؛ انتظارات و چالش‌های پیش‌رو

  خورشید گزدرازی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر در یادداشت خود به بررسی انتظاراتی که از مجلس آینده وجود دارد پرداخته و چالش‌های پیش روی فعالیت این مجلس در مسیر این انتظارات را برشمرده است.

 • بازگشت به قانون برای کاهش تخریب اقتصادی

  بازگشت به قانون برای کاهش تخریب اقتصادی

  سبحانی، اقتصاددان معتقد است سیاست‌های نئولیبرال اقتصادی در ایران کارساز نیست و بهتر این است که به دیدگاه‌های منبعث از قانون اساسی بازگشت صورت گیرد. او معتقد است نظام سیاسی باید در راستای جلوگیری از «تخریب» زیرساخت‌های اقتصادی دست به کار شود.

 • ۵ دستور کار مهم مجلس یازدهم

  ۵ دستور کار مهم مجلس یازدهم

  حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی به مهم‌ترین انتظارات بخش خصوصی از مجلس یازدهم پرداخته است.

 • حرکت بر اساس منافع ملی در چارچوب FATF

  حرکت بر اساس منافع ملی در چارچوب FATF

  نمی‌توان به دور ایران، به عنوان یک جزیره دیوار کشید و بدون ارتباط با سایر کشورهای دنیا، انتظار داشت که در عرصه جهانی حضور یابیم. اینجاست که تهدید قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه اقدام مالی، خود یک خطر بزرگ است و اگر نام ایران را از فهرست خاکستری فعلی به سمت لیست سیاه تغییر دهند، ممکن است که حتی کشورهای دوست و پیرامونی که هم اکنون با ایران همکاری داشته و تبادلات تجاری انجام می‌دهند نیز، قادر به ادامه تجارت و ارتباط با ایران نباشند.

 • تامین حق انسان در کدام نظام؟

  تامین حق انسان در کدام نظام؟

  در مملکتی که دولت تنها کارفرما بود «آنها وانمود می‌کردند که دستمزد ما را می‌پردازند و ما وانمود می‌کردیم که کار می‌کنیم.»

 • سرنوشت بانک‌ها و بنگاه‌های تولیدی

  سرنوشت بانک‌ها و بنگاه‌های تولیدی

  بانک‌ها در شرایط فعلی منابع منجمد و بلوکه شده بالایی دارند و فشار مضاعف بر سیستم بانکی می‌تواند بحران دیگری را ایجاد کند. به این صورت که از یک طرف به سمت حمایت از تولید بروند و از طرف دیگر ورشکستگی بانک‌ها تسریع شود.

 • نفت در ۲۰۲۰

  نفت در ۲۰۲۰

  با توجه به ضریب رشد اقتصادی جهان که براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال آینده میلادی به بالاتر از ۲.۱ درصد خواهد رسید می‌توان گفت که رشد تقاضای روزانه نفت در سال پیش رو بین یک تا ۱.۵ میلیون بشکه خواهد بود. بدین ترتیب می‌توان گفت که مصرف نفت خام جهان که در حال حاضر برابر ۹۵ میلیون بشکه در روز است به مرز یکصد میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

 • صورت دیگر توسعه چینی

  صورت دیگر توسعه چینی

  هر چند رویکرد اقتصادی چین و بازکردن نهادهای اقتصادی و مشاهده مواهب آن تا اینجا می‌تواند برای کشورهای در حال توسعه حاوی درس‌های مهمی باشد؛ اما در عین حال نمی‌توان استراتژی اتخاذشده آن را در تمام زمینه‌ها به‌عنوان الگویی فراگیر و پیشنهاددهنده راهی دیگر برای توسعه در برابر دیگر کشورهای توسعه‌یافته دانست؛ زیرا هم اکنون نیز این الگو دچار کاستی‌های شگرفی است که فساد در دستگاه حاکمه تنها بخشی از آن است.

 • سیاست‌گذار و گریز از مسئولیت

  سیاست‌گذار و گریز از مسئولیت

  بسیاری از مقامات و سیاست‌گذاران کشور برای گریز از مسوولیت‌های محوله، کمیته‌ها، کارگروه‌ها و شوراهای مختلفی را تشکیل می‌دهند تا مسوولیت فردی در این خصوص را به یک مسوولیت جمعی مبدل سازند و راه را برای پیگیری‌های آتی مسدود کنند؛ امری که به هیچ وجه نافی مسوولیت‌های آنان نخواهد بود.

 • کارت سهمیه انرژی

  کارت سهمیه انرژی

  در شرایط فعلی قیمت بنزین در کشور یک تابو شده و هر سال دولت با چالش قیمت‌گذاری آن روبه‌رو است. همین موضوع موجب درگیری‌ها و تبعات اجتماعی و سیاسی برای کشور نیز شده است.

 • محسن خلیلی‌؛ مرد پایداری و سازگاری برای صنعت ایران

  محسن خلیلی‌؛ مرد پایداری و سازگاری برای صنعت ایران

  سلاح‌ورزی به‌مناسبت مراسم بزرگداشت محسن خلیلی عراقی نوشته است: سازگاری، خصلت ارزشمند مهندس خلیلی است. سازگاری همراه با ایستادگی بر سر ارزش‌ها سبب شد که او به همراه دوستانش مانع از ادامه و تشدید مصادره‌ها در اواخر دهه 1350 شود و راه را برای تلطیف برخورد دولت و نهادهای کارگری با کارفرمایان باز کرد.