بازار چین

دولت چین برای سال ۲۰۱۸ رشد حدودا ۶.۵ درصدی را هدفگذاری کرده بود.

به گزارش سفیرتجارت، رشد اقتصادی چین با توجه به کاهش تقاضای داخلی به زیر ۶ درصد می رسد. شواهد تازه کاهش رشد دومین اقتصاد بزرگ دنیا را حکایت می کند. از جمله این شواهد کاهش درآمد پیش بینی شده برای غول فناوری، اپل است و اینکه اپل این کاهش را به گردن  مجموعه ای از این عوامل از جمله تقاضای داخلی چینی ها انداخته است. از سوی دیگر در روز دوشنبه یک خودروساز هنگ کنگی اعلام کرده که به اهداف پیش بینی شده در فروش خودرو در سال ۲۰۱۸ نرسیده و فروش سر به سر را برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی می کند.

تایمور بایگ، اقتصاددان در گفت وگو با سی ان بی سی از این گفته که هرچند وضع تقاضای خارجی خیلی بد نیست اما تقاضای داخلی در چین اوضاع خوبی ندارد. به گفته او تضعیف تقاضای داخلی شاید نشانه ای از تغییرات ساختاری در اقتصاد چین است و احتمالا رشد اقتصادی چین به زیر ۶ درصد می رسد.

در سال گذشته چین در سه ماهه سوم سال به رشد ۶.۵ درصدی اقتصاد را گزارش کرده است و البته دولت چین برای سال ۲۰۱۸ رشد حدودا ۶.۵ درصدی را هدفگذاری کرده بود. این درحالی است که اطلاعات رسمی نشان می دهد اقتصاد چین در سال گذشته با افت تولید و سفارش صادرات در خلال آغاز جنگ تجاری با آمریکا به عنوان بزرگترین شریک تجاری اش رو به رو شده است. ورای جنگ تجاری، اقتصاد چین با مشکلات داخلی هم دست و پنجه نرم می کند. حتی پیش از آغاز دعوای تجاری توسط دونالد ترامپ، اقتصاد چین  تلاش می کرد کاهش سرعت رشد اقتصادی را پس از دهه ها مدیریت کند. با وجود به جریان افتادن مذاکرات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تایمور بایگ اقتصاددان معتقد است که پایان یافتن جنگ تجاری در سه ماه یا شش ماه آینده بعید به نظر می رسد چراکه زمینه های عدم تفاهم از صادرات و واردات فراتر رفته است.

منبع: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

آخرین اخبار