کد خبر: 3720
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
شاه بیت تولید ملی کارگر و اشتغال است/ منابع انسانی سرمایه است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه شاه بیت تولید ملی کارگر و اشتغال است، گفت: منابع انسانی سرمایه است و اگر این سرمایه را نداشته باشیم دیگر موارد کارایی ندارد.

به گزارش سفیرتجارت، رضا رحمانی در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور نمایندگان تشکل های کارگری برگزار شد، ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و نمایندگان تشکل های کارگری و تبریک هفته کارگر گفت: امروز توان تولید به حضور کارگران وابسته است و از اینکه می توانم در این جلسه از ستاد انتظارات جامعه کارگری را بشنوم خوشحالم.
وی با بیان اینکه فلسفه وجودی ستاد تسهیل برای کارگران است، افزود: تصمیماتی که برای تسهیل امور واحدها گرفته می شود، در درجه اول به فعال بودن واحدها توجه داریم. چرا که باید تولید و درکنار ان اشتغال را تسهیل کنیم و واحدی که تعطیل باشد، اشتغال به دنبال خود ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند حفظ وضع موجود کارخانه ها و اشتغال جهاد است. ما این موارد را از قبل از سال جدید پیگیر بودیم. البته در سال گذشته در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید فقط به واحدهای بحران دار رسیدگی می شد، اما در سال جدید به واحدهایی که دچار بحران نیستند، ولی ظرفیت پیشرفت دارند هم رسیدگی می شود.
رحمانی تاکید کرد: واحدها در تمام مشکلاتی که امروز برای شان حادث شده است مقصر نیستند؛ بلکه شرایط کنونی کشور به وجود آوردنده برخی از این مسائل است. آزادترین اقتصادها در دنیا در مواقع بروز بحران به صنعت شان کمک می کنند.
وی با تاکید بر اینکه شاه بیت تولید ملی کارگر و اشتغال است، تصریح کرد: منابع انسانی سرمایه است و اگر این سرمایه را نداشته باشیم دیگر موارد کارایی ندارد. معتقدیم‌خدمت به انسان در درگاه الهی بالاترین پاداش را دارد و همین طور اگر ظلمی هم بکند در درگاه الهی عقوبت دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: باید به مقوله های انسانی فراتر از مسایل روزمره نگاه کنیم. سال ها پیش که در تراکتورسازی تبریز مشغول به خدمت بودم، هیچ وقت مشکل کارگری نداشتیم. همیشه مشکلات را با صحبت حل می کردیم و سیستم های رفاهی و انگیزشی را پیاده می کردم و این رفتار متقابل بود.
رحمانی تاکید کرد: هر جا واحد موفقیتی داریم، ‌ به طور حتم ارتباط متقابلی بین کارفرما و کارگران وجود دارد. همه واحدهای موفق برای این موفقیت شان چند شرط دارند که یکی از موارد نوع ارتباط است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: اطمینان دارم مقام معظم رهبری با نام گذاری امسال حفظ اشتغال، حفظ ارزش پول ملی و ... را در نظر دارند. امسال این موارد را جدی گرفتیم. در این راستا برنامه تدوین کردیم و شاه بیت کار را حفظ تولید موجود قرار دادیم.
رحمانی تصریح کرد: وابستگی در تولید برخی از صنایع را در تحریم های جدید بیشتر حس کردیم. با اینکه در تولید فولاد پیشرفت خیلی خوبی داشتیم اما باز هم وابسته هستیم. ۷۰ درصد از آلومینای ما وارداتی است و باید این موارد را جدی تر پیگیری کنیم.
وی ادامه داد: البته در برخی از صنایع مثل لوازم خانگی و قطعات خودرو هم نیازی به واردات نداریم، ولی باز واردات انجام می شود. همین طور که ستاد تحریم ‌از بحران، درمان ساخته است، اگر در بسیاری از موارد بتوانیم به تولید دست پیدا کنیم، استفاده از فرصت های تحریم ‌است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: امیدوارم با همکاری تمام دستگاه ها بتوانیم بخشی از این وابستگی ها را کم کنیم. با این کار اشتغال افزایش پیدا کرده و یک زنجیره تولیدی و اشتغال جدید ایجاد می شود.
رحمانی تاکید کرد: صنعت به معنی کل آن یک زیر بنا است. بخش های دیگر را فعال می‌کند. وقتی صنعت فعال باشد، حتی تامین اجتماعی، مالیات و ... هم منتفع می شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به کارگران گفت: در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به دنبال رفع ساختاری مشکلات و رونق تولید در کشور هستیم. در برخی از موارد نیازمند تصمیمات کشوری هستیم که در همین جلسات موضوعات بررسی می شود و در قسمت هایی نیازمند تصمیم گیری برای واحدها هستیم که در جلسات استان ها بررسی می شود.
رحمانی ادامه داد: تا کنون بیش از ۵۰ درصد از مشکلاتی که در این ستاد بررسی شده، به مسائل پولی و بانکی مربوط بوده است. همین طور ۷ درصد به مسائل مالیاتی و ۷ درصد به تامین اجتماعی مربوط می شود که واحدها نتوانستند بدهی را پرداخت کنند و به تقسیط نیاز پیدا کردند.
وی در خصوص نقش سازمان تامین اجتماعی در تسهیل امور واحدها عنوان کرد: تامین اجتماعی در مواردی خودش ورود می کند و در مواردی که نیاز باشد، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ورود پیدا می کند. در کلان این سازمان با ستاد همراه بوده است، چرا که آن ها بیکار شدن کارگران را به خوبی درک می کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان عنوان کرد: امیدوارم با تمام سختی هایی که در سال جدید پیش رو داریم، یک کارگر هم بیکار نشود. اعتقاد دارم اگر تمامی دستگاه ها برنامه ها را به خوبی انجام دهند، می توانیم اسیب پذیری را کمتر کنیم.

دیدگاه مبتنی بر اشتغال ستاد تسهیل و رفع موانع تولید جای تقدیر دارد
در ادامه این جلسه علیرضا محجوب نماینده مجلس شورای اسلامی و دبیر کل خانه کارگری گفت: در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شاهد رصد وضع موجود واحدها هستیم. در شرایط کنونی باید واحدها را کارگاه به کارگاه بررسی کنیم. اگر یک کارگراه فقط دو کارگر داشته باشد، بررسی و رفع موانع تولید این کارگراه ارزشمند است.
وی افزود: فعالیت این ستاد از دیدگاه مبتنی بر اشتغال و اهمیت دادن به کارگران مایه دل گرمی است. از شما و تمام اعضای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشکر می‌کنم.
بنا بر این گزارش در پایان هفتاد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از نمایندگان تشکلات کارگری تقدیر و تشکر شد.

منبع: شاتا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

آخرین اخبار