کد خبر: 3935
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
احمدیان

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران می گوید: دولت فکر می‌کند متولی همه چیز است و جنس رفتاری‌اش از جنس ارباب رعیتی است و هر تصمیمی بگیرد همه باید گوش به فرمان باشند، این نوع رفتار در تجارت و در دوره جدید، اثرات بسیار نامطلوبی می‌گذارد چرا که همه بازرگانان دانه دانه، برنامه تولیدی و صادراتی خود را از دست می‌دهند.

حسن احمدیان در گفت و گو با خبرنگار سفیر تجارت اظهار کرد: بیش از اینکه افزایش سطح تورم و همچنین افزایش قیمت ارز اذیت کننده باشد، بی ثباتی در فضای داخلی بیش از هر چیز دیگری آسیب زننده است.

وی ادامه داد: متاسفانه نوسانات قیمت ارز و در پی آن افزایش تورم که از فروردین پارسال شروع شد و نحوه عرضه ارز که به طرق مختلف نیمایی و آزاد انجام گرفت، موجب شد کسانی که تامین کننده مواد اولیه هستند، از فروش خود مطمئن نباشند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با بیان اینکه در حال حاضر به شکل مستقیم به تولید کنندگان آسیب وارد شده است، تصریح کرد: در این شرایط که مواد اولیه کم است افرادی که نیز آن را در اختیار دارند، به دلیل بی ثباتی نرخ ارز، هر چه هم دارند نمی‌توانند کالای خود را بفروشند.

احمدیان با اشاره به اینکه خروجی تولید، منجر به تامین نیاز داخل و صادرات می‌شود، اذعان کرد: اگر تولیدی انجام نشود، صادراتی انجام نمی‌شود. بعد از عید نوروز، شاهد عدم فروش بخش عمده‌ای از تامین کنندگان مواد اولیه چه داخلی و چه وارداتی بوده ایم.

وی افزود: از سویی افزایش حقوق و هزینه‌های ثابت و مسائلی از این دست در مراکز تامین کننده مواد اولیه همچون پتروشیمی ها، منجر به افزایش چشم گیر قیمت در مواد اولیه شده است و این مساله رکود مضاعفی را برای تولید کنندگان داخلی ایجاد کرده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با بیان اینکه هم اکنون به سمت رکود تورمی می‌رویم که باید جلوی این قضیه سریعا گرفته شود، اعلام کرد: در رابطه با مبلمان باید گفت که این محصول همانند کالاهای غیر اساسی دیگر در اولویت بعدی مردم قرار دارد چرا که پوشاک، کیف، کفش، خوراک و مسکن، در اولویت اول قرار دارد و مبلمان در رکود بیشتری قرار دارد.

احمدیان عنوان کرد: تولید کنندگان مبلمان در کشور علاوه بر در اختیار نداشتن مواد اولیه با عدم خرید و تقاضا از سمت جامعه روبرو شده اند و بسیار تحت فشار هستند.

وی با اشاره به اینکه تحریم ها قابلیت دور زدن و مدیریت کردن را دارد، تشریح کرد: تصمیم سازی و تصمیم گیری در دولت درست مدیریت نمی شود، فرض کنید اگر امروز بخواهم گوجه فرنگی صادر کنم، همین امروز که تصمیم نگرفته ایم بین ۸ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد تا مقدمات کار فراهم شود، جنس آن تامین شود، زمان تحویل و نوع بسته بندی آن مشخص شود، تا امروز آن جنس را ارسال کنم. صبح روز بعد طبق یک بخشنامه ای، صادرات آن ممنوع می شود. سپس مجددا آزاد می شود، و روز بعد برای محصول دیگر همین شرایط اتفاق می افتد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران گفت: تعدد تصمیم گیری برای کسی که تاجر است، غیر قابل قبول است چرا که هیچ یک از اعضای این زنجیره ائم از طرف مقابل، تولید کننده،  تامین کننده و غیره نمی‌توانند بدون برنامه کاری انجام دهند.

احمدیان عنوان کرد: دولت فکر می‌کند متولی همه چیز است و جنس رفتاری‌اش از جنس ارباب رعیتی است و هر تصمیمی بگیرد همه باید گوش به فرمان باشند، این رفتار در تجارت در دوره جدید و در دنیا اثرات بسیار نامطلوبی می‌گذارد چرا که همه بازرگانان دانه دانه، برنامه تولیدی و صادراتی خود را از دست می‌دهند.

وی معتقد است یکی از مسائل اصلی که در بخش دولتی وجود دارد، قوانین خلق الساعه است؛ این در حالی است که  باید واحدهای خصوصی و اتاق بازرگانی در تصمیم سازی حضور داشته باشند و نباید صرف مشاوره‌ای بی اثر انجام گیرد، سرانجام هر کاری خود صلاح دیدند انجام دهند و رفع و رجوع کنند بعد هم عنوان کنند که مشاوره هم انجام شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران توضیح داد: نکته بعدی که باید به آن توجه داشت، ثبات نرخ ارز است که تکلیف نرخ آن روشن نیست، اگر قرار است نیمایی باشد، نیمایی باشد. تکلیف ۴۲۰۰ تومان و آزاد چه می‌شود؟ رد و بدل کردن بین صادرات کننده و نیازمند ارز به عنوان وارد کننده، چگونه می‌شود؟ 

احمدیان توضیح داد: مشکلات زیادی همچون، محدودیت‌های ارزی، محدودیت‌هایی که در بانک مرکزی وجود دارد و مسائلی از این دست بر سر راه بازرگان وجود دارد. اما چیزی که هست، روی یک چیز نهایی بایستند و آن را ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه نکته دیگری که به نظرم مهم است، حمایت‌های دولتی است، گفت: هم اکنون وقتی برای جایی اتفاقی همچون سیل و زلزله می‌افتد، به آنها می‌گویند مالیات و بیمه خود را اینطور بدهید و بعضی از هزینه‌ها را هم می‌بخشند، کمک می‌کنند یا وام می‌دهند. هم اکنون سیل اقتصادی و جنگ اقتصادی برای کل کشور آمده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران ادامه داد: رفتار دولتی ها بعد از این همه اتفاقات هیچ تغییری ایجاد نشده است و پرداخت مالیات و بیمه تامین اجتماعی و غیره، کماف سابق برقرار است؛ گاهی در حرف، چیزهایی می‌گویند اما در عمل، اگر قرار بوده کلاه را ببرند، در حال حاضر سر را با کلاه می‌برند.

احمدیان تاکید کرد: با توجه به کمبود بودجه یا مسائل دیگری که در رابطه با مشکلات نفت و ارز به‌وجود آمده، از محل دارایی‌هایی که از دید خودشان مالیات است، جبران می‌کنند. یادشان رفته همه ما زیر این سقف آسمان آبی زندگی می‌کنیم و این جنگ اقتصادی برای همه است.

وی اذعان کرد: طبق تحقیقاتی که انجام شده، برحسب شاخص‌هایی مانند نزدیکی، روابط سیاسی، دین و مذهب، سلایق و مسائل شبیه به این، کشورهای هدف صادر کنندگان مبل ایران، کشورهای منطقه همچون آذربایجان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، ارمنستان، قطر و عمان هستند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران توضیح داد: در بخش مبلمان می‌دانیم قطر، عمان، عراق، آذربایجان و ارمنستان مزیت وجود دارد و در حال مذاکره هستیم که بتوانیم آنجا پایگاهی داشته باشیم و به شکل مداوم برنامه ریزی و صادرات به آنجا داشته باشیم.

احمدیان در ادامه با بیان اینکه نمی توان تمام کارها را یک شبه انجام داد، توضیح داد: به طور مثال باید به عمان برویم و با تجار آنجا در ارتباط باشیم، فضاهایی به عنوان نمایشگاه دائمی برقرار کنیم، تامین کنندگان ایرانی را با استانداردهایی مشخص انتخاب کنیم؛ پس از گذر از این فرآیند بتوانیم مراوده داشته باشیم؛ در عین حال در این شرایط باید مشکلاتی مانند حمل و نقل، انتقال ارز و مشکلات بانکی را با دور زدن تحریم‌ها حل و فصل کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

آخرین اخبار