کد خبر: 3966
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
محمد لاهوتی

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید: در جایی که بسترها به درستی تعریف شود و شرایط بر اساس واقعیت‌ها ایجاد شود، قطعاً برگشت ارز سرعت خواهد گرفت؛ همانطور که در فروردین ماه ٩٨ با وجود ۱۵ روز تعطیلی، بازگشت ارز هم سرعت بیشتری نسبت به گذشته و ماه‌های قبل داشت. حال می توانیم ادعا کنیم که به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بازگشت ارز به کشور را تسریع کنیم.

محمد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار سفیر تجارت در خصوص نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، گفت: تا قبل از صدور بخشنامه بانک مرکزی در تسهیل بازگشت ارز صادراتی در روزهای پایانی سال ٩٧، حدود ۲۸ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشت.
وی ادامه داد: امروز بازگشت ارز صادراتی به ۵۰ درصد رسیده است و به نظر می‌رسد که در جایی که بسترها را به درستی تعریف کرده و شرایط را بر اساس واقعیت‌ها ایجاد کنیم؛ قطعاً صادرکننده‌ها می‌خواهند از روش‌های رفع تعهد ارزی استفاده کنند و ارز را به چرخه اقتصادی برگردانند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر این رویه‌های مثبت ادامه یابد، قطعاً برگشت ارز سرعت می‌گیرد؛ همانطور که در فروردین ماه ٩٨ با وجود ۱۵ روز تعطیلی، بازگشت ارز حتی در بین تعطیلات هم سرعت بیشتری نسبت به گذشته و ماه‌های قبل داشت، به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بازگشت ارز به کشور را تسریع کنیم.
لاهوتی بر این اعتقاد است که دولت موضوع سطح بندی صادرکنندگان را باید حداقل در بخش‌هایی مثل صنعت، بخشی از معدن و کشاورزی را بردارد و اجازه دهد که این صادرکنندگان ارز را با واردکنندگان بر اساس توافق معامله کنند تا سرعت عمل بیشتری را در بازگشت ارز شاهد باشیم.
وی توضیح داد: چد روز گذشته آماری از بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط مسئولی اعلام شده که با واقعیت فاصله زیادی داشت؛ که همین امر موجب شد تا جوی بر علیه صادرکنندگان بر پا شود؛ در صورتیکه مسئولیت بازگشت ارز صادراتی بر عهده بانک مرکزی بوده و آمار اعلامی این نهاد رسمیت دارد؛ خوب است برای رفع شبهات، آمار رسمی منتشر شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

آخرین اخبار