موسایی

موسایی گفت: اینکه نرخ دلار افزایش و حالا کاهش پیدا کرده دلیل مشخصی دارد. دلار ۱۹ هزار تومانی غیر منطقی بود، اگر بخواهیم قیمت دلار را بر مبنای قدرت خرید مردم محاسبه کنیم می‌بایست دلار به زیر ۱۰ هزار تومان برسد.

به گزارش سفیر تجارت، میثم موسایی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خصوص علت صعود و نزول نرخ دلار در هفته های اخیر اظهار کرد: اینکه نرخ دلار افزایش و حالا کاهش پیدا کرده دلیل مشخصی دارد. دلار ۱۹ هزار تومانی غیر منطقی بود، اگر بخواهیم قیمت دلار را بر مبنای قدرت خرید مردم محاسبه کنیم می‌بایست دلار به زیر ۱۰ هزار تومان برسد. دو برابر شدن نرخ دلار ناشی از تهدیدهای آمریکا بود و از یک طرف مردم با بی ارزش شدن اموالشان مواجه شده بودند و به همین علت به سمت خرید دلار هجوم آوردند.

وی گفت: در هفته  گذشته رسانه‌های خارجی شدیدا به دنبال آثار روانی در جامعه ایران بودند که بدینوسیله تا آغاز شروع تحریم‌های جدید آمریکا افکار مردم را مسموم کند. آنها مرتب به دنبال بی ارزشی پول ملی کشور ایران بودند و مدام اعلام می‌کردند پول ایرانی بی ارزش شده و مردم ایران را نگران کنند. رسانه‌های خارجی این فضای مسموم را به وجود آوردند تا مردم به خرید دلار هجوم آوردند. دلار به مرز ۱۹ هزار تومان هم رسید، اما حداقل ۵۰ درصد آن حباب بود. به محض اینکه مردم متوجه شدند قیمت دلار افزایش پیدا نمی‌کند و تناسبی با قدرت خرید دلار در خارج ندارند، دلارهای خریداری شده را فروختند.

وی افزود: دو عامل باعث کاهش نرخ دلار شد، اولا دخالت بانک مرکزی در بازار ارز و دوما امکان توافق با اروپا که دریچه جدیدی را در نقل و انتقال پول فراهم می کند. اگر این سیستم اروپایی درست عمل کند به اندازه زیادی تحریم های آمریکا را شکست خواهد داد. ارتباط ایران با اروپا، روسیه و چین یک رابطه مثمرثمر برای تک تک این کشورهاست. در واقع این یک فرصت طلایی برای اروپایی‌هاست که یک سیستم مستقل  و بدون وابستگی به آمریکا داشته باشند.

موسایی عنوان کرد: پیش بینی بنده در روزهای آتی به این صورت است که  قیمت دلار به ۸ الی ۱۰ هزار تومان سقوط خواهد کرد. یک نکته جالب وجود دارد. افزایش و کاهش قیمت دلار در ماههای اخیر نشان داد، ‌ گرانی دلار ربطی به آمریکا ندارد و مربوط به سوء مدیریت دولت و جو روانی بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

آخرین اخبار