روغن نباتی

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی کشور گفت: با توجه به شرایط ارزی کشور کارخانه‌های تولیدی این صنعت نیز همانند بسیاری از صنایع دیگر با عدم تخصیص ارز و تامین مواد اولیه مواجه است و اگر این روند ادامه یابد، ممکن است در تداوم تولید روغن نباتی که به عنوان یکی از مهمترین اقلام سبد مصرفی خانوار محسوب می شود با مشکلاتی روبرو شویم.

 امیر هوشنگ بیرشک در گفت و گو با خبرنگار "سفیر تجارت"، اظهار کرد: هم اکنون مشکلاتی در تامین ارز جهت تهیه مواد اولیه به ویژه واحدهای تولیدی بزرگ کشور به چشم می خورد که علت آن بخشنامه مصوب بانک مرکزی مبنی بر الزام بنگاه‌ها به بازگرداندن ارز صادراتی به داخل، است.

وی ادامه داد: تخصیص ارز به واحدهای بزرگ تولیدی روغن نباتی کشور متوقف شده است و این در حالی است که نزدیک به 50 درصد بازار داخل توسط این دو واحد تولیدی تامین می شوند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی کشور اذعان کرد: با توجه به اینکه روغن نباتی در فهرست کالاهای ضروری است و ارز دولتی دریافت می کند اما مواد افزودی دیگر این محصول مشمول دریافت ارز دولتی نیست و این امر منجر کشاندن بسیاری از کارخانه های روغن نباتی در ورطه ورشکستگی شده است.

بیرشک با بیان اینکه طی سال 97، بخش خصوصی در مجموع توانست بین یک تا 1.2 میلیون تن روغن خام وارد کشور کند، تصریح کرد: سال گذشته به دلیل بروز مشکلات ارزی در کشور، بخش خصوصی نتوانست واردات چندانی داشته باشد و شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران سهم عمده این بخش را در اختیار گرفت.

وی افزود: کمبودهای مواد افزودنی و نیز تهیه قوطی حلبی، باعث افزایش 40 تا 45 درصدی قیمت تولیدات نسبت به نرخ مصوب اعلامی از طرف دولت شده است.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی کشور گفت: با وجود تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول، سال گذشته 1.1 میلیون تن تن انواع روغن خام آفتابگردان، سویا، پالم ، انواع دانه های روغنی و کنجد به کشور وارد شده است تا کشور با کمبود روغن خوراکی مواجه نشود.

بیرشک اظهارکرد: هیچ کمبودی از نظر روغن خوراکی در بازار نداریم اما با توجه به شرایط فعلی، توزیع روغن به شکل مدیریت شده در سطح بازار انجام می شود.

وی با اشاره به این که واردات روغن خام از ابتدای سال تاکنون در حال انجام است ادامه داد: واردات همچون سالهای گذشته از شرکت های کشورهای تولیدکننده انجام می شود و روغن آفتابگردان (از روسیه، اوکراین و آرژانتین)، روغن سویا (از آرژانتین، برزیل، روسیه، اوکراین، آمریکای جنوبی) و روغن پالم (از مالزی و اندونزی) وارد می شود.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی کشور با اشاره به اینکه واردات روغن کنجد اندک است افزود: روغن کنجد به دلیل اینکه در روغن خوراکی سبد خانوار نیست جزو کالاهای لاکچری به شمار می رود و با ارز نیمایی وارد می شود.

بیرشک درباره قیمت روغن خوراکی تصریح کرد: از سال 97 تاکنون افزایش قیمتی در نرخ روغن خوراکی نداشته ایم و قیمت ها براساس مصوبه تنظیم بازار است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

آخرین اخبار