کد خبر: 4429
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
رحمان سعادت

استاد دانشگاه سمنان می گوید: افزایش دلالان در واردات و توزیع کالاهای ضروری جامعه به هیچ وجه به نفع مردم نیست چرا که دلالان میزان انحراف مالی زیادی در بازار ایجاد کردند که منجر به تورم و کمبود کالاهای اساسی شده است.

رحمان سعادت، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در گفت وگو با "سفیر تجارت"، با اشاره به وضعیت صادرات در کشور گفت: درحوزه صادرات روزهای خوبی در پیش رو نخواهیم داشت، این موضوع درباره نفت و صادرات فرآوردهای غیر نفتی نیز صدق  می کند.

وی ادامه داد: عدم ارز آوری و بسته شدن بازارهای جهانی به دلیل عدم نقل وانتقالات مالی موضوعی است که منجر به کاهش واردات، کاهش تولید و کم شدن کالاهای مورد نیاز مردم می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان با تاکید برعدم پرداخت ارز دولتی به وارد کنندگان بخش خصوصی افزود: آنچه به عنوان ارز نیمایی در اختیار دولت قرار می گیرد در شرایط فعلی نیازمند مراقبت شدید و توجه به واردات است.

سعادت اضافه کرد: در موقعیتی که تامین کالاهای اساسی مردم اولویت است انتظار می رود دولت با قدرت ونظارت وارد این عرصه شود، چرا که در اختیار قرار دادن ارز دولتی به بازار یا وارد کنندگان کالاهای اساسی به نفع مردم نیست.

وی تصریح کرد: در گرانی های اخیر دیده شد که دولت در شرایط جنگ اقتصادی نباید به بازرگانان بیش از حد اعتماد کند، علی رغم انتقادات فراوانی که به نحوه مدیریت وعملکرد دولت در موارد اقتصادی است اما به  نظر می رسد مهمترین و بزرگترین کاری که دولت باید انجام دهد نظارت کامل بر منابع ارزی و جهت دهی آنها در جهت تامین مواد اولیه و توزیع مستقیم و عادلانه کالا برای افراد جامعه است.

استاد اقتصاد اذعان کرد: هر چند ممکن است بخش دولتی نیز در واردات کالا انحراف 10 یا 20 درصدی داشته باشد اما از انحرافی که در بازار آزاد به وقوع پیوست سنگین تر نخواهد بود.

سعادت با اشاره به اینکه افزایش دلالان در واردات و توزیع کالاهای ضروری جامعه به هیچ وجه به نفع مردم نیست، تاکید کرد: متاسفانه دلالان میزان انحراف مالی زیادی در بازار ایجاد کردند که منجر به تورم و کمبود کالاهای اساسی شده است.

وی با بیان اینکه یارانه نقدی تورم زاست گفت: پرداخت یارانه نقدی به خانواده ها نیز به جای وارد کردن کالای دولتی با ارز 4200 تومانی می تواند منجر به افزایش تورم شود.

استاد اقتصاد با اشاره به اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که وارد کننده، ارز نیمایی یا ارز دولتی بگیرد و با همان مبلغ آن را به دست مصرف کننده برساند، توضیح داد: بی شک تشخیص صحت این مساله در حوزه بازار سخت است، هنگامی که فردی مسول دولتی شناخته شده ای باشد مصرف کننده با امکان بیشتری می تواند کالای خود را دریافت کند یا اگر وزارت بازرگانی تعاونی داشته باشد مردم می توانند به عنوان نهاد دولتی بدان مراجعه و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی از آن شکایت  کنند، این در حالی است که از بازاری یا دلالان نمی توان به جایی شکایت کرد.!

سعادت با تاکید بر حضور دولت در عرضه کالاهای اساسی تصریح کرد: در شرایط فعلی بهترین پناهگاه مردم برای تامین کالای اساسی دولت است علی رغم اینکه همه دولت ها بهره وری پایین دارند حضور دولت در رساندن کالای مصرفی به دست مردم بهتر از حضور بخش خصوصی است چرا که متاسفانه تعریف بازار ما با بازارهای دنیا بسیار متفاوت است.

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان اظهار کرد: بازارهای ایران به دنبال افزایش قیمت کالاهستند، حتی اگر قیمت تمام شده کالا برای آنها بسیار ارزان تمام شده باشد.

وی تشریح کرد: صنعت خودروسازی ایران مصداق بارز این موضوع است چرا که مردم خودروی با کیفیت 4 دهه پیش را با هزینه خودروی بین المللی خریداری می کنند، نه تنها خودرو را به موقع به آنها تحویل نمی دهند بلکه آرزوهای مردم را به آنها می فروشند و در حالی که پول مردم را به گروگان می گیرند زمان مشخصی برای دریافت خودروی شان به آنها نمی گویند.

سعادت اعلام کرد: بالاترین اجحافی که در بازارهای ایران به مردم می شود که در دورافتاده و کم توسعه ترین کشورهای دنیا نیز چنین شیوه ای مشاهده نمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در پایان تاکید کرد: قطعا ورود دولت در ساماندهی بازارها، ایجاد تعاونی هایی برای عرضه کالاهای اساسی به مردم و عدم ارائه ارز دولتی به وارد کنندگانی غیر از بخش دولتی در دوران جنگ اقتصادی بسیار ضروری است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

آخرین اخبار