کد خبر: 4483
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
مسعود دانشمند

عضو اتاق بازرگانی گفت: ایران در چند دهه پیش و در سال 54 با جمعیت سی میلیون نفری یک ونیم درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص داده بود، در حالی که اینک با 85 میلیون جمعیت نسبت سرانه تجارت جهانی ما به یک پنجم، چهار دهه پیش کاهش یافته است.

مسعود دانشمند در گفت و گو با "سفیر تجارت" به سهم ایران در چهار دهه گذشته در تجارت جهانی اشاره کرد و گفت: با تغییر نظام پولی دنیا و افزوده شدن ارز جدیدی به سبد ارزی دنیا، پول کشورهایی که دارای بیش از یک درصد تجارت جهان بودند در لیست پول جهانی قرار گرفت؛ آن زمان سهم ایران در بازارهای تجارت جهانی چیزی در حدود یک و نیم درصد بود.

وی در تحلیل چرایی کاهش سهم تجارت جهانی ایران افزود: سهم ایران در چهار دهه گذشته تقریبا به چیزی در حدود چهار دهم درصد تجارت جهانی تقلیل یافته است. سهم تجارت جهانی ایران در حالی کاهش چشمگیری داشته که جمعیت ما نسبت به دهه های گذشته دو برابر و نیم برابر شده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ایران در چند دهه پیش و در سال 54 با جمعیت سی میلیون نفری یک ونیم درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص داده بود، در حالی که اینک با 85 میلیون جمعیت نسبت سرانه تجارت جهانی ما به یک پنجم، چهار دهه پیش کاهش یافته است.

دانشمند با فاجعه خواندن سهم تجارت جهانی ایران بیان کرد: قطعا اگر سهم تجارت  نفت را از آمارهای یاد شده در نظر نگیریم، رقم به دست آمده بیانگر فاجعه ای در تجارت جهانی ایران خواهد بود. این آمار بیانگر آن است که ایران در کار تجارت و تولید و برخورداری از بازار تجارت نه تنها در جهان کوشا نبوده بلکه به شدت تنبل نیز بوده است.

وی تبعات کاهش تجارت جهانی ایران را در اقتصاد داخلی اینگونه عنوان کرد و گفت: فرو رفتن در اقتصاد دولتی وخارج شدن از اقتصاد خصوصی بعد از پیروزی انقلاب از جمله مهمترین عواملی به شمار می روند که سهم ما را ازتجارت جهانی یعنی تولید قابل عرضه در بازارهای  جهانی کاهش داده است. کاهش تولید ایران منجر به کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش اشتغال و افزایش نرخ بیکاری شده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به راهکارهای حل مشکل توسعه تجاری جهانی کشور اظهار کرد: تنها در صورتی می توان از وضعیت فاجعه بار یاد شده عبور کرد که به تولید واحدهای کوچک و متوسط صنعتی بها داده شود. میزان ظرفیت تولیدی شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی تجاری ما بیانگر آن است که 50 درصد ظرفیت در خدمت تولید است، طبیعی است در چنین وضعیتی انتظار تجارت آن هم از نوع توسعه ای جهانی و خارجی بی معناست.

دانشمند اذعان کرد: دو سر هر تولیدی به تجارت ختم می شود، که شامل تجارت مواد اولیه برای تولید کالا و ارائه کالا به بازارهای جهانی می شود. هنگامی که ما توان واردات مواد اولیه برای تولید را نداریم، کالایی برای عرضه ساخته نمی شود که بتوان آن را در بازارهای داخلی و خارجی عرضه کرد تا دراین فرآیند تجارتی شکل بگیرد.

وی با انتقاد به عملکرد دولتها در تکیه بر درآمدهای نفتی تصریح کرد: هنگامی که تولیدی نداریم، تجارت مواد اولیه نیز به خودی خود منتفی می شود و سهم کشور در تجارت افت می کند، لذا تا زمانی که اقتصاد دولتی ونفتی است، اقتصاد تنبل است ودولت با ارائه یارانه به مردم مانع از افزایش تولید و مشارکت مردم در تجارت جهانی می شود.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: متاسفانه دولتهای جمهوری اسلامی به جای اینکه خود را درگیر مشکلات فرآیند تولید کنند با توسل به اقتصاد نفتی، پایه های اقتصادی کشور را سست و ویران کرده اند.

دانشمند در نقد عدم ایجاد تحرک و جذابیت تجاری ایران در جهان در دستگاه دیپلماسی کشور گفت: در حالی که دیپلماسی کشور باید در خدمت تجارت و تولید باشد، متاسفانه اقتصاد در خدمت دیپلماسی قرار گرفته، در حالی که در هیچ جای دنیا چنین رویه ای وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی افزود: ارائه راهکارهایی از سوی وزارت خارجه در راستای ارتباط موثر با دنیا، شناسایی نیازهای مردم کشورهای مختلف، کاهش بحران های سیاسی با سایر کشورها همه و همه از وظایف این نهاد به شمار می رود.

وی افزود: در حالی که اقتصاد باید در راس امور باشد، متاسفانه مسائل سیاسی در راس  قرار داده شده لذا اقتصاد ما زیر دست سیاست است، بنابراین نمی توان به توسعه تجارت و تولید اندیشید. تا زمانی که سیاستمداران در سفرهای سیاسی ترکیبی از هیات های تجاری را با خود همراه نکنند و هدف اصلی آنها توسعه اقتصادی کشور نباشد  نمی توان به رشد اقتصادی امیدوار بود.

دانشمند خاطر نشان کرد: سیاست های دولتمردان همسایه در سفرهای سیاسی که مرکب از حضور تجار و اقتصاددانان وبازرگانان است بیانگر اهمیت موضوعات اقتصادی در دیدگاه سران کشورهاست. موضوعی که متاسفانه درایران مغفول واقع شده و دولت و مجلس توجهی به ضرورت واهمیت آن ندارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

آخرین اخبار