کد خبر: 4520
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
بغوزیان

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: قطع صادرات نفت ایران به جهان می تواند به گران شدن بنزین در آمریکا یا افزایش قیمت تمام شده کالاها در کشورهای خریدار نفت ایران منجر شود، قطعا آمریکا در کوتاه مدت و به سادگی امکان قطع صادرات نفت و لغو معافیت های خرید نفتی ایران را ندارد.

  آلبرت بغوزیان در گفتگو با "سفیر تجارت" گفت: عمده در آمد ارزی کشور از طریق  فروش و صادرات نفت و فرآورده های آن تامین  می شود، هر چند دهه ها موضوع عدم وابستگی به درآمدهای نفتی مورد تاکید مسوولان قرار داشته اما دولتها کماکان ارزان ترین مسیر درآمد ارزی کشور را وابسته به صادرات نفت و فرآورده های آن دانسته اند، به همین جهت قطع شدن درآمد نفتی منجر به کاهش یا قطع درآمدهای ارزی دولت می شود.

وی دراین باره گفت: در صورتی که آمریکا بتواند نفت ایران را به صورت کامل تحریم کند قطعا دست دولت در تامین درآمدهای ارزی محدوتر از گذشته می شود اما این مساله به دلیل وجود خریداران مختلف در عرصه جهانی به خودی خود شدنی نیست، چرا که شرایط بازارها جدید و تغییر می یابد و این مساله تنها در حد قیمت گذاری‌ها می تواند دچار تغییرات یا تکانه هایی شود که با قبل از دوران تحریم متفاوت خواهد بود.

این اقتصاددان تاکید کرد: تحریم های نفتی در اقتصاد کشور تاثیراتی از جمله افزایش تورم را به دنبال خواهد داشت و اگر مدیریت ارزی و نرخ گذاری ارزی به صورت صحیح کنترل وهدایت نشود افزایش نرخ ارز در افزایش تورم بی تاثر نخواهد بود.

بغوزیان اذعان کرد: هر چند ترامپ به عدم خرید نفت از ایران تاکید دارد، اما این بسته به تبعیت شرکای تجاری از آمریکاست که می تواند بنا به برخی مسائل تغییر کند، لذا این مساله زمانی قطعی می شود که خریداران نفت ایران نیز به طور قاطع مایل به خرید نفت ایران نباشند که دریک نگاه کلی چنین رویکردی صد درصد نخواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: هر چند بهتر است مسوولین کشور برنامه های لازم را برای چشم اندازهای سخت آماده و طراحی کنند اما در بدترین شرایط نیز درآمد ارزی کشور قطع نمی شود و این مساله ممکن نیست، حتی در صورتی که نفت ایران به فروش نرسد و درآمدهای ارزی قطع شود.

این اقتصاددان توضیح داد: تکیه بر تولید محصولات داخلی و استراتژیک چون مواد غذایی بسیار الزامی است، از این جهت با توجه به اینکه امکان مصرف فرآورده های نفتی در صورت عدم صادرات آن نیز در کشور ممکن نیست، وضعیت معیشتی مردم سخت تر خواهد شد، بنابراین نیاز کشور به تولید کالاهای اساسی بیشتر می شود.

وی دراین باره افزود: قطعا در شرایط سخت اقتصادی  سهمیه بندی در کشور اجرا خواهد شد و مردم باید صرفه جویی و مصرف سهمیه بندی شده را تا مدت زمان نامشخصی در دستور زندگی خود قرار دهند، اینکه مردم تا چه میزان می‌توانند در چنین مساله ای مشارکت کنند قابل پیش بینی نیست، هر چند تاکید می شود موضوعات اشاره شده بدترین شکل ممکن است چرا که افزایش بار مالی و به هم ریختن بازارهای نفتی جهان مانع از انجام خواسته ترامپ می شود.

بغوزیان گفت: متاسفانه دولتها تا کنون راهبرد مشخصی در افزایش درآمدهای غیر نفتی جمهوری اسلامی نداشته اند و بیشترین درآمد ارزی از محل فروش نفت و پتروشیمی بوده است.

این اقتصاددان اضافه کرد: در صورت فروش نفت و فرآوردها های پتروشیمی موضوع تحریم بانکی و عدم نقل و انتقالات ارزی مانع بزرگی در دریافت ارز صادراتی اعم از نفت یا محصولات غیر نفتی است، دراین شرایط دولت راهی جز جیره بندی مواد غذایی مردم ندارد، اما در نهایت باید گفت احتمال قطع صادرات نفت ایران بسیار کم است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

آخرین اخبار