کد خبر: 4907
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
صادرات نفت آمریکا به هند ۴ برابر شد

هند واردات نفت خام از آمریکا را بین نوامبر سال گذشته تا می سال جاری بیش از چهار برابر کرده چون تحریم های آمریکا علیه ایران خرید نفت ایران را تا حد قابل توجهی پایین آورده است.

سفیرتجارت: هند واردات نفت خام از آمریکا را بین نوامبر سال گذشته تا می سال جاری بیش از چهار برابر کرده چون تحریم های آمریکا علیه ایران خرید نفت ایران را تا حد قابل توجهی پایین آورده است. هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران تا ماه گذشته بود.

 طبق اطلاعات رفت و آمد نفتکش ها، رشد عرضه نفت آمریکا به هند به طرز قابل توجهی بالاتر از افزایش خرید نفت هند از تولیدکنندگان خاورمیانه است.

بین نوامبر ۲۰۱۸ و ماه می ۲۰۱۹، دوره‌ای که در آن آمریکا صنعت نفت ایران را تحریم کرد و به هشت کشور معافیتی ۶ ماهه برای خرید از ایران داد، پالایشگاه‌های هند حدود ۱۸۴هزار بشکه نفت در روز از آمریکا خریدند که فقط ۴۰هزار بشکه نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش داشت.

از آغاز تحریم‌های آمریکا تا پایان معافیت‌های خریداران نفت ایران، واردات نفت هند از ایران ۲۷۵هزار بشکه در روز کاهش یافت که نسبت به سال گذشته ۴۸درصد پایین‌تر بود.

 در دوره زمانی نوامبر تا می، خرید نفت هند از عربستان ۱۱ درصد بالا رفت و به ۸۰۴هزار بشکه در روز رسید و واردات نفت از امارات با افزایش ۳۷درصدی ۳۶۰هزار بشکه در روز ثبت شد. در حالی که هند ۳.۳درصد نفت  کمتری از عراق خرید که معادل ۱.۰۱میلیون بشکه در روز بود.

گرچه مقدار واردات هند از آمریکا در مقایسه با عرضه‌کنندگان سنتی هند در خاورمیانه بسیار پایین بود، ولی رشد واردات از آمریکا جلوی افزایش واردات از خاورمیانه را گرفت. قیمت فروش نفت آرامکو و سایر تولیدکنندگان خاورمیانه بالاتر بود که باعث شد آمریکا بتواند نفت خود را به هند بفروشد.

 آمریکا توانست تا حدی کمبود عرضه نفت ایران را جبران کند و قصد دارد فروش نفت خود را به هند افزایش دهد.

در اوایل همین ماه، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش می‌خواهد گاز طبیعی مایع و نفت خام بیشتری به هند بفرستد.

 پمپئو در نشست تجاری هند و آمریکا در ۱۲ ژوئن گفت: «این اقدامات یک استقلال متنوع با هزینه‌ای معقول به هند می دهد تا مجبور نباشد برای تأمین انرژی مورد نیازش به رژیم‌های مختلفی مثل ایران و ونزوئلا وابسته باشد». 

منبع: افکارنیوز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

آخرین اخبار