گردهمایی بزرگ صنعتگران حوزه معدن، سنگ‌ و ماشین‌آلات وابسته

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ­های تزئینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه از ۱۸ تا ۲۱ تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می ‌شود، نمایشگاهی که در آن ده‌ها شرکت داخلی و خارجی جدیدترین و نوین‌ترین تولیدات و خدمات خود را ارائه و در معرض علاقمندان قرار می‌دهند.

به گزارش سفیرتجارت به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و سنگ­های تزئینی: در این نمایشگاه بیش از ۱۲۰ شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها از جمله ایتالیا، چین و ترکیه حضور و مشارکت دارند.

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ­های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه در چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برگزار می‌شود و در آن کارخانجات سنگبری، معادن سنگ، سازندگان ماشین‌آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولیدکنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و واردکنندگان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

قرار است همزمان با برگزاری این نمایشگاه؛ هیئت های بازرگانی، تجاری و سرمایه گذاری برخی کشورها از جمله چین، روسیه، ترکیه و افغانستان با حضور در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران، ضمن بازدید از سالن ها و غرفه های نمایشگاهی؛ با تولید کنندگان، تجار، بازرگانان و انجمن های تولیدی سنگ کشورمان وارد مذاکرات تجاری شوند.

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ­های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه که در فضایی بالغ بر ۱۲ هزار متر مربع و در سالن های ۵– ۶– ۷ و فضای باز نمایشگاهی برگزار می شود؛ تعداد شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته رشد قابل قبولی داشته است.

برگزاری همایش بین‌المللی سنگ با شرکت روسای انجمن سنگ کشورهای ایتالیا، و ترکیه، برگزاری سمینار معماری با حضور مطرح‌ترین معماران کشور و دانشجویان معماری و اجرای معماری پارامتریک در زمان برگزاری نمایشگاه توسط دانشجویان معماری با نظارت اساتید دانشگاه در محل نمایشگاه و انتخاب غرفه برتر توسط اساتید معماری و طراحی داخلی؛ از جمله برنامه های جانبی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات است.

یافتن بازارهای جدید و توسعه صادرات مواد سنگی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای مختلف جهان، تلاش برای رونق و توسعه تولید ملی، بهبود فضای کسب و کار و معرفی ظرفیت‌های کشورمان در حوزه این صنعت برای جهانیان برخی از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

سنگ و فعالیت بر روی آن در ایران سابقه ۴هزار ساله دارد و کشور ما دارای ذخایر عظیم انواع سنگ مختلف تزئینی است به نحوی که ایران چهارمین ذخایر بزرگ معدن‌های سنگ جهان را در اختیار دارد.

باید به این نکته هم اشاره کرد که در سال ۱۳۶۸ فقط ۳۳۰ معدن در کشور وجود داشت اما امروز در کشور ما هزار و ۸۰۰ معدن با ۶۰۰۰ کارخانه سنگبری وجود دارد با این همه، سهم ما از صادرات سنگ‌های تزئینی ناچیز است. صادرات سنگ خام و سنگ فرآوری کشورمان حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که سنگ خام بیشترین حجم صادراتی را دارد و متاسفانه سنگ فرآوری شده، نقش بسیار کمرنگی در صادرات دارد. البته برنامه‌ریزی شده است که در یک برنامه ۵ ساله این رقم به ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

جمهوری اسلامی ایران بیش از ۶۰ میلیارد تن ذخایر مواد معدنی دارد که چهار میلیارد تن آن ذخایر سنگ‌های تزیینی است لذا برگزاری این نمایشگاه فرصتی است تا در چهارچوب اقتصاد مقاومتی، تلاش شود تا صنعت معدن را جایگزین صنعت نفت کرد.
منبع: اریا
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

آخرین اخبار