شکریه

نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است یکی از موانع رشد تولید داخلی، قوانین زائدی است که سد راه تولید شده است.

به گزارش سفیر تجارت، جلال‌الدین‌محمد شکریه با بیان اینکه از وزارت صمت به عنوان اصلی‌ترین متولی این امر درخواست کرده‌ایم که برای حل این مشکل چاره‌اندیشی کند، ادامه داد: قوانین و مقررات بسیاری وجود دارد که برای تولید داخلی و تولیدکننده ایرانی دردسرساز شده‌اند و از این بابت باید صدای تولیدکننده را به گوش متولیان رساند.

نایب‌رئیس اتاق اصناف تاکید کرد: تولید داخلی می‌تواند کشور را در مسیر توسعه قرار دهد. برخی از قوانین فعلی در روند تولید و اشتغال اخلال ایجاد کرده‌اند و تلاشی برای تغییر و اصلاح آنها وجود ندارد. تولید ایرانی از لحاظ پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های انسانی که دارد می‌تواند عنوان و جایگاه شایسته‌ای را در داخل و خارج از کشور از آن خود کند. در حال حاضر جایگاه فعلی درخور نام ایران نیست. تولیدکننده داخلی هرچقدر تلاش می‌کند در برابر رقبای خارجی خود نمی‌تواند خودی نشان دهد. تمام عوامل دست به دست هم داده‌اند تا در مقابل تولید داخلی بایستند؛ اما متولیان باید راهکارهایی را در نظر بگیرند تا با تمام توانی که وجود دارد به حمایت از تولید بپردازند. از وزارت صمت انتظار داریم برای رفع این معضلات سریعاً چاره‌اندیشی کند.

وی ادامه داد: حمایت از تولید و رونق آن به ارتقای توان اقتصادی کشور کمک می‌کند. افزایش میزان درآمد سرانه ملی مردم، اشتغال و مقوله‌هایی نظیر اینکه ریشه در مباحث کلان اقتصادی کشور دارند با تحقق رونق تولید، نمود پیدا خواهند کرد. افزایش درآمد سرانه ملی موجب افزایش قدرت خرید و توان اقتصادی خواهد شد.

شکریه با بیان اینکه امروز اقتصاد در جایگاه مناسبی قرار ندارد و با وجود تلاش‌های بسیاری که در سال‌های گذشته تا به امروز انجام شده هنوز به رشد اقتصادی مناسب دست پیدا نکرده‌ایم، گفت: رونق تولید کلید حل مشکلات اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری است. امروز یکی از دغدغه‌ها بحران بیکاری است؛ این در حالی است که با رونق تولید اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود و نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت. واحدهای صنفی و به‌طور کلی اصناف به عنوان بنگاه‌های اقتصادی کوچک و خرد قادر هستند نقش بسیار بزرگی در زمینه رونق تولید و اشتغال‌زایی ایفا کنند.

شکریه تغییر قوانین و اصلاح سیستم نظام بانکی کشور را یکی از پیش‌نیازهای اساسی رونق تولید دانست و گفت: در اختیار گذاشتن تسهیلات تکلیفی برای بانک‌ها به منظور حمایت از تولید نیز از دیگر مباحثی است که به احیای فضای کسب‌وکار کشور کمک می‌کند. باید نظام بانکی همسو با تولیدکننده داخلی و حمایت از تولید ایرانی باشد. تسهیلات بلاعوض یا با نرخ بهره پایین می‌تواند رونق را به تولید بازگرداند.

نایب‌رئیس اتاق اصناف با بیان اینکه علاوه بر موارد ذکرشده یکسری موانع و مشکلات دیگری نیز در مسیر فعالیت‌های اقتصادی تولیدکنندگان و اصناف اخلال ایجاد می‌کنند، گفت: قانون کار، پرداخت قدرالسهم کارفرما در نظام تامین اجتماعی و عدم همراهی سیستم بانکی از جمله این معضلات است و انتظار می‌رود وزارتخانه مربوطه و متولیان این حوزه به آن رسیدگی کنند. وی کاهش هزینه‌های چرخه تولید را موجب افزایش سطح کیفی محصول تولیدشده دانست و گفت: کاهش هزینه‌های تولید موجب می‌شود قدرت رقابت کالای تولیدکننده ایرانی در برابر محصولات تولیدی و برند سایر کشورها افزایش یابد و این موضوع چیزی است که باید در جهت حمایت از کالای ایرانی مورد توجه قرار گیرد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: با تمام این تفاسیر روی دیگری نیز برای رونق تولید وجود دارد. تولیدکنندگان ایرانی نیز باید کیفیت محصولات را افزایش دهند تا محصول آنها در سبد خانوارها قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

آخرین اخبار