اکبریان

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید: هم اکنون در شرایطی هستیم که باید درک صحیحی از اقتصاد مقاومتی پیدا کنیم، این در حالی است که طی سالیان گذشته به دلیل عدم استفاده بهینه و مناسب فرصت های زیادی از دست دادید.

عزیز اکبریان در گفت و گو با خبرنگار "سفیر تجارت" توضیح داد: در شرایط فعلی کشور، رونق تولید می‌تواند راهکاری مؤثری در جهت بهبود شرایط اقتصادی، کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و کاهش نرخ تورم بوده و قدرت خرید مردم را تا حدی افزایش دهد؛ اما رونق تولید هنگامی می‌تواند منجر به رونق اقتصادی شود که بازارهای پر رونقی نیز داشته باشیم، به عبارت دیگر پیش شرط رونق تولید، رونق کسب و کار و رونق بازار، همزمان با تقویت قدرت خرید مردم است و به نوعی، رونق تولید و رونق بازار، لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در شرایطی هستیم که باید خیلی به داشته‌هایمان تکیه کنیم، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری می فرمودند و درک درستی نسبت به آن وجود نداشت، هم اکنون در شرایطی هستیم که باید آنرا خوب درک کنیم. فکر می‌کنم بحث اقتصاد مقاومتی از 5-6 سال پیش شکل گرفته است. اگر به شرایط آن زمان نگاه کنید، شرایط نسبتا ایمن بود، متاسفانه به دلیل عدم استفاده از بهینه و مناسب فرصت های زیادی را از دست دادیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی یک دوره‌ای در سال های 91 و 92، همانند شرایط فعلی کشور دلار افزایش قیمت حدود 300 درصدی را تجربه کرد. بعد از حدود 2 یا 3 سال مجدد شرایط ایمن شد، از طرفی روند معکوس شروع شد و کالاهای خارجی به کشور با شدت و حجم بیشتری سرازیر شد.

اکبریان افزود: در همان شرایط بود که بحث اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری  بیان شد و ایشان با نگاهی راهبردی آغازگر گفتمان اقتصاد مقاومتی یا همان اقتصاد پویایی ملی نامید شروع شد. اگر دولتمردان ما واقعا نسبت به این موضوع عزم داشتند، قاعدتا هم اکنون مجبور نبودیم اقتصاد مقاومتی را  به این شکل لمس کنیم و به عینه ببینیم و شرایط‌ مان هم خیلی بهتر از این بود.

وی با بیان اینکه در این شرایط سیستم و شرایط حاکم بر سیستم طوری شد که ما را مجبور به قبول چیزهایی کرد که هم اکنون می‌توانیم نفت هم نداشته باشیم، دلار هم نداشته باشیم، باید روی پای خودمان بایستیم، توضیح داد: امیدوارم بدنه دولت و کلیه دست اندرکاران در ارگانها و قوای مختلف به درک صحیحی از شرایط  واقعی کشور داشته باشند و فارغ از جریانات سیاسی و به دور از اختلاف و برنامه های جناحی برای سرافرازی ایران عزیز همان راهی که 5-6 سال قبل مقام معظم رهبری به  ما تحت عنوان اقتصاد مقاومتی نشان دادند، باید به آن عمل کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقد است: خود برخی از بخش های بدنه دولت هم در تعریف و فهم اقتصاد مقاومتی درک صحیح و شایسته ای نداشتند؛ بنابراین در دوره قبلی مجموعه کارگزاران نظام، اعم از مجلس، دولت، قوه قضائیه عملکردی مناسب و شایسته ای نداشتند که در نتیجه به اینجا رسانده اند.

اکبریان به نام گذاری سال 98 اشاره کرد و گفت: رونق تولید یکی از شاخص‌های بهبود وضعیت اقتصادی کشور است و آثار آن در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را نشان می‌دهد.

وی اذعان کرد: در سال 97 با سیاست‌های غلط دولت یک شوک ارزی در اقتصاد کشور به وجود آمد، این شوک ارزی با تدابیر و اقدامات دولت می توانست کنترل شود که برای معیشت مردم مشکل ایجاد نکند.

نماینده مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در سالی که به نام رونق تولید نام گذاری شده است باید به دنبال تقویت ارزش پول ملی پیش‌ برویم، اظهار کرد: برخی کشورها برای افزایش صادرات خود و برای اینکه بتوانند از ظرفیت های صادراتی استفاده کنند، ارزش پول ملی خود را کاهش می دهند و اخیراً چینی‌ها در ارتباط با سیاست آمریکا که ورود کالاهای چینی را به کشور خود ممنوع اعلام کردند، چینی‌ها ارزش پول ملی خود را در برابر پول های خارجی همانند دلار آمریکا کاهش داده و ورود کالاهای آمریکایی را ممنوع نکردند و این اقدام یعنی صادرات کشور چین نسبت به گذشته می تواند افزایش یابد و در این راستا مزیت‌های صادراتی ایجاد می‌شود.

اکبریان تصریح کرد: در کنار ایجاد محدودیت برای واردات به دلیل افزایش قیمت کالاها و ارز، کالاهای داخلی باید جایگزین کالاهای وارداتی شود، چرا که  متوسط مصرف هیچگاه از بین نرفته و شوک ارزی سبب از بین رفتن متوسط مصرف نمی‌شود، بلکه ممکن است در کوتاه مدت تاثیراتی در سطح مصرف خانوارها برجای بگذارد، اما در مصرف کالاهای اساسی تاثیری ندارد.

وی گفت: نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید در واقع اصلی ترین ظرفیتی است که اقتصاد ایران علی رغم شرایط سخت ارزی پیش آمده می‌تواند به نحو مطلوبی از آن متناسب با شرایط فعلی بهره مند شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

آخرین اخبار