کد خبر: 5255
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
حمید رضا صالحی

دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی می گوید: چالش های قوانین در عدم ایجاد بسترهای مناسب در توسعه صادرات در کنار مشکلات ثبت سفارش وارد کنندگان عرصه را برای دو گروه یاد شده تنگ کرده و صادر کنندگان و وارد کنندگان را در تنگنای خاصی قرار داده است.

حمید رضا صالحی، دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و نایب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن تهران درگفت و گو با "سفیر تجارت" اظهار کرد: متاسفانه انتظار پنج ماهه برای ثبت سفارش وارد کنندگان به هیچ وجه مطلوب شرایط امروز کشور نیست و مسائل یاد شده منجر به افزایش قیمت تمام شده کالادر داخل کشور می شود، بنحوی که امکان رقابت از دست می رود و بازارهای قدیم نیز از دست می رود.
وی گفت: افزایش نرخ ارز هر چند منجر به افزایش ۱۱ درصدی صادرات کشور شد اما انتظار تداوم روند صادراتی محقق نشد و متاسفانه در آذر ماه سال جاری با افت شدید صادرات کشور مواجه شدیم.
نایب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن تهران اذعان کرد: عدم رشد صادرات کشور و افت محسوس آن بیانگر حل نشدن موانع صادراتی داخلی و مقاومت بندها و قوانینی است که دست و پای صادرات کشور را در بند نگاه داشته است.
وی دراین باره افزود: چالش های قوانین در عدم ایجاد بسترهای مناسب در توسعه صادرات در کنار مشکلات ثبت سفارش وارد کنندگان عرصه را برای دو گروه یاد شده تنگ کرده و صادر کنندگان و وارد کنندگان را در تنگنای خاصی قرار داده است.
این فعال اقتصادی در توضیح پیچیدگی قوانین ضد صادراتی تاکید کرد و توضیح داد: به نظر می رسد واردات و صادرات کشور در شرایط بسته ای به سر می برد در حالی که در شرایط کنونی نیازمند حرکت معجزه آسایی از سوی دولت برای عبور از وضعیت بحرانی کنونی عرصه تجارت هستیم.
صالحی تصریح کرد: در شرایطی که نفت کشور به سختی به فروش می رسد و کشور نیازمند تامین ارز لازم است انتظار می رود دولت با تسهیل قوانین عرصه را برای تجار و فعالین اقتصادی باز کند تا متعاقب آزاد سازی و تسهیل امور شرایط تجارت بیش از پیش برای فعالین امر مهیا شود، این در حالی است که متاسفانه مصوبات ودستور العمل های دولت تنش آفرین است و بیانگر سیاست های انقباضی و بسته ای است که به صادرات کشور آسیب هایی فراوانی وارد می کند.
دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی گفت: ارتقای کیفیت تولید کالای ایرانی و حفظ تولید کالای ایرانی از جمله موارد  صیانت از تولید کالای ملی به شمار می رود که دولت باید توجه ویژه ای با تسهیل شرایط و قوانین برای آن قائل شود.
وی تاکید کرد: حفظ کیفیت در کنار عدم افزایش قیمت تمام نشده کالا و رقابت پذیری در بازارهای جهانی امر بسیار مهمی در بازارهای صادراتی است که عدم اهتمام به آنها لطمه های زیادی به صادرات کشور زده است.
صالحی با تاکید بر استفاده هر چه بیشتر از توانایی های داخلی خاطر نشان کرد: عدم ورود مواد اولیه از خارج از کشور و مصائب تامین مواد اولیه در کنار وجود قوانین و دستورالعمل های دست و پا گیر همه و همه منجر به ایجاد شرایط سختی برای صادر کنندگان شده است.
نایب رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن تهران ادامه داد: تامین مواد اولیه از داخل و استفاده از تمامی توانایی ها و ظرفیت های کشور از مهمترین مسائلی است که دولت باید امکان آن را فراهم نماید.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: بی شک وزارت صمت که  مسوول حفظ و توسعه تولید کشور است باید نگاه فراتری نسبت به موضوعات پیش آمده وعرصه خطیر صادرات کشور داشته باشد و با دور شدن از نگاه های سابق وپاس کاری صادر کنندگان و انداختن توپ در زمین نهادهای مختلف صادرات کشور را از سرگردانی های موجود نجات دهند. بی شک واردات و صادرات مطلوب افزایش اشتغال و بهره وری بیشتر اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار را به دنبال دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

آخرین اخبار