کد خبر: 5296
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
قیمت نفت کاهش یافت

هر گونه اختلالی در صادرات نفت از طریق تنگه هرمز مانعی جدی برای اقتصاد این کشور است که خروجی‌های معدودی برای صادرات نفت دارد .

به گزارش "سفیرتجارت" به نقل از رویترز، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق گفت هر گونه اختلالی در صادرات نفت از طریق تنگه هرمز مانعی جدی برای اقتصاد این کشور است که خروجی‌های معدودی برای صادرات نفت دارد.

دولت او در حال مطالعه طرح‌های احتمالی برای مقابله با این اختلالات است که شامل بررسی مسیرهای جایگزین برای صادرات نفت هم می‌شود.

عبدالمهدی در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت: «عراق خروجی‌های صادراتی کمی دارد. در حال حاضر بیشتر صادرات نفت عراق از طریق پایانه‌های جنوبی انجام می‌شود». وی گفت: «ما نیاز داریم خروجی‌های صادرات خود را متنوع ‌سازیم». این اظهارات نخست‌وزیر در پاسخ به این سوال بیان شد که آیا درگیری‌های ایران و امریکا بر صادرات نفت عراق از طریق تنگه هرمز تاثیر می‌گذارد.

تنگه هرمز گذرگاهی است که تولیدکنندگان نفت خاورمیانه را به بازارهای آسیا، اروپا، امریکای شمالی و فراتر از آن متصل می‌کند. این تنگه دهه‌هاست در قلب درگیری‌های منطقه‌ای قرار دارد.

در ماه‌های اخیر شاهد بی‌ثباتی در منطقه بودیم. ۶ نفتکش از اواسط ماه می‌ مورد حمله قرار گرفتند که تنش‌های بین ایران و واشنگتن را تشدید کرد. بسیاری می‌ترسند تنش‌ها بر جریان نفت تاثیر بگذارد. عبدالمهدی گفت کابینه او به وزارت نفت این کشور اجازه داده دو پروژه برای تقویت صادرات این کشور در آینده اجرایی کنند. وزارت انرژی عراق وظیفه دارد مطالعات لازم را انجام دهد و مدل‌های سرمایه‌گذاری برای ساخت یک خط لوله اصلی برای صادرات نفت از جنوب عراق به بندر عقبه اردن فراهم سازد. عراق همچنین به دنبال ایجاد تاسیسات نفتی در جنوب است.

منبع: روزنامه تعادل

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

آخرین اخبار