کد خبر: 5307
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
حجم صادرات ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار می رسد

تبریز - رئیس کمیسیون تجارت و بازرگانی اتاق مشترک ایران و عراق از افزایش حجم صادرات ایران به عراق به میزان ۲۰ میلیارد دلار تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش سفیرتجارت: سید محمد هاشمی فرد ابراز داشت: اتاق بازرگانی تبریز از سال ۱۲۸۹ آغاز به کار کرد که نشان می دهد این استان وقتی اتاق بازرگانی اش ۱۰۹ سال سابقه دارد بازرگانان کاربلدی دارد.

وی افزود: استان آذربایجان شرقی با محوریت تبریز، بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی دارد و به راحتی نمی توان از کنار این پتانسیل بسیار بالا گذشت که اگر هدفمند شده و به سمت صادرات هدایت شود، به طور یقین نقش بسیار سازنده و شایسته ای را در پوشش نیازهای صنعتی و تجاری عراق خواهند داشت.

رئیس کمیسیون تجارت و بازرگانی اتاق مشترک ایران و عراق تاکید کرد: ایجاد شغل، کارآفرینی و رونق و توسعه صادرات از دیگر ثمرات تجارت مشترک بین کشورهای ایران و عراق است.

هاشمی فرد اذعان داشت: حجم تجاری ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۶ و نیم میلیارد دلار جزو حوزه گاز و برق بود، اما در سال گذشته شاهد رشد چشمگیری بودیم که به ۹ میلیارد دلار رسید.

وی پتانسیل کشور ایران و نیاز عراق بیش از این است و ما قادر خواهیم بود ۳۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم که به شرط تحقق زیرساخت ها و رفع موانع تا پایان امسال به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

رئیس کمیسیون تجارت و بازرگانی اتاق مشترک ایران و عراق بر ضرورت تغییر بینش تجار تاکید کرد و گفت: صادرات کنندگان عمدتاً فروشنده کالاها هستند و صادر کننده نیستند، در صورتی که تعریف صادرات این است که محصولی را از مبدا به مقصد برسانیم، اگر محصول از درب کارخانه به فروش می رسد این دیگر صادرات نیست.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

آخرین اخبار