کد خبر: 5350
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
مودودی

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: اینستکس از نظر فنی چندان برای ما تعیین‌کننده نیست، ولی واقعیت آن است که فعال شدن یا نشدن اینستکس در آمار تجارت خارجی ما تأثیر چندانی ندارد.

"سفیر تجارت": محمدرضا مودودی در یک برنامه تلویزیونی درخصوص اینستکس و مختصات این کانال اروپایی برای مبادلات تجاری با ایران اظهار کرد: این ساختار به هیچ‌وجه یک ساختار بانکی نیست که قرار باشد در آن پولی جابه‌جا شود بلکه بیشتر یک ساز و کار برای مبادلات تجاری در قالب تهاتر با اقلام غیرتجاری است و هدف اروپا هم این نبوده که بانک‌های خودش را درگیر آن کند.

مودودی در پاسخ به این سؤال که چرا تا امروز ساز و کار اینستکس به طور کامل فعال نشده‌است، گفت: اروپایی‌ها بهانه می‌کنند که، چون بخش عمده اقتصاد آن‌ها متشکل از بخش خصوصی است و بخش خصوصی هم به‌دلیل ارتباطات تجاری‌اش با امریکا نمی‌خواهد در ارتباط با ایران آسیب ببیند، دولت‌های اروپایی هم نمی‌توانند آن‌ها را مجبور به کار کردن با ایران کنند.

وی درباره آینده اینستکس و امیدوار بودن به کارکرد آن گفت: از یک سو امریکایی‌ها تهدید کرده‌اند اگر اینستکس شروع به کار کند، طرف ایرانی اینستکس را تحریم می‌کند؛ بنابراین این امکان وجود دارد که ما هر شرکتی را هم معرفی کنیم، در لیست تحریم‌های امریکایی‌ها قرار گیرد؛ این یک داستانی است که اگر شروع شود، پایانی نخواهد داشت.

سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: از سوی دیگر ما به هیچ اقدامی به جز رفتار امریکایی‌ها بدبین نیستیم و امیدواریم اینستکس بتواند جایگاه خودش را پیدا کند؛ چراکه معتقدیم اگر اروپایی‌ها در این ماجرا نتوانند راهکاری پیدا کنند با مشکلات جدی‌تری در آینده مواجه خواهند شد؛ بنابراین آرزو می‌کنیم اتحادیه اروپا بتواند مسیر خودش را در این مورد پیدا کند، ولی واقعیت آن است که فعال شدن یا نشدن اینستکس در آمار تجارت خارجی ما تاثیر چندانی ندارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

آخرین اخبار