رد پای اموات در بورس ؛ روایت سوءاستفاده‌های کلان در بازار سهام

«ممکن است فردی ۱۰ کد بورسی در اختیار داشته باشد و حتی ممکن است از کد بورسی فردی که فوت شده هم استفاده شود.» این جمله تنها بخشی از روایت سوءاستفاده‌هایی است که امکان دارد در بازار سهام رخ داده باشد.

"سفیرتجارت":پاییز سال ۱۳۹۱، دانشجویان ترم چهارم رشته اقتصاد دانشگاهی در یکی از استان‌های غرب کشور، دانشجویان بعد از کلاس اقتصادسنجی با شوق فراوان منتظر گروهی بودند که از طرف یکی از کارگزاری‌های بازار سهام برای آموزش بورس مقدماتی می‌آمدند.

کلاس شروع شد و توضیحات کوتاه و کلی در مورد بازار سهام داده شد. وقت کم بود و مجال یادگیری بیشتر مهیا نبود. با همان اطلاعات دست و پا شکسته‌ای که داده شد دانشجویان دریافتند که به جز بازار طلا، دلار و سکه، بازار دیگری به نام بورس وجود دارد که می‌تواند گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری باشد.

در پایان کلاس فرم‌هایی داده و از افراد حاضر در کلاس خواسته شد برای دریافت کد بورسی و اولین حضور در بازار سهام، اطلاعات مورد نیاز در فرم‌ها پر شود. کدهای بورسی آن دانشجویان فعال شد اما خیلی از آنها دیگر هرگز نه سراغی از بورس گرفتند و نه به دنبال کد سهام خود رفتند؛ غافل از آنکه ممکن است روزی با این پدیده مواجه شوند که با همین کدهای بورسی آنها معاملاتی در بازار سرمایه انجام شده است.

آخرین آمار از کدهای بورسی

برای خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین یا روش‌های دیگر، هر فرد باید یک کد بورسی یا کد سهامداری داشته باشد.

سامانه معاملات برخط (آنلاین) در دی ماه سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرد و همین موضوع موجب نفوذ بازار سرمایه در جامعه و افزایش صدور کدهای بورسی شد.

تعداد کدهای فعال حاضر در بورس کمتر از دو میلیون نفر بوده و نشان می‌دهد تعداد سهامداران واقعی بازار سهام کمتر از میزان کدهای بورسی صادر شده است.

طبق آخرین آماری که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در اختیار تجارت‌نیوز قرار داده،  تا ۲۶ تیر ماه سال ۱۳۹۸، تعداد ۱۱ میلیون و ۲۳ هزار و ۹۷۳ کد معاملاتی در بورس اوراق بهادار صادر شده که از این میزان ۱۰ میلیون و ۹۴۷ هزار و ۳۸ کد متعلق به افراد حقیقی و ۷۶ هزار و ۹۳۵ کد متعلق به اشخاص حقوقی است.

بر اساس اطلاعات این  نهاد، تعداد کدهای فعال حاضر در بورس کمتر از دو میلیون نفر بوده و نشان می‌دهد تعداد سهامداران واقعی بازار سهام کمتر از میزان کدهای بورسی صادر شده است.

فریبا تاجدینی

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

آخرین اخبار