کد خبر: 6858
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
کیوان کاشفی

رئیس کمیته بازرگانی ایران و سوریه گفت: هم اکنون سهم عمده ای از بازار سوریه در دست امارات، چین، روسیه و ترکیه است که با ایجای فضای مناسب کسب و کار به بخش خصوصی می توان بخش عمده ای از بازار سوریه را از آن خود کنیم.

کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار "سفیر تجارت" با بیان اینکه ایران هیچ رایزن اقتصادی در سوریه ندارد، اظهار کرد: گاها برخی از سفارت خانه های ما در دمشق یا در حلب عمدتا این کار را انجام می دهند و بخشی توسط نیروهای ستاد اقتصادی روابط ایران و عراق و سوریه کمک می کنند

وی با اشاره به اینکه خلع نبود رایزن اقتصادی احساس می شود، گفت: اتاق بازرگانی از سازمان توسعه تجارت خواست تا یک رایزن اقتصادی را برای کشور سوریه در نظر بگیرند حتی در پیشنهاد خود به سازمان توسعه تجارت هزینه های داشتن یک رایزن اقتصادی را هم بر عهده گرفت.

کاشفی ادامه داد: به لحاظ تجاری و اداری حتما وجود یک رایزن اقتصادی در سوریه باید زیر نظر سازمان توسعه تجارت اتفاق بیفتد.

رئیس کمیته بازرگانی ایران و سوریه  ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر ایران حداقل یک رایزن را در سوریه داشته باشد اگرچه از نظر اتاق بازرگانی وجود یک رایزن برای حلب و یک رایزن برای دمشق لازم است.

وی تشریح کرد: به طور سنتی برخی از کشورهای عربی برای بدست آوردن سهمی از بازار سوریه در تلاش هستند به طور مثال امارات متحده عربی یک هیات تجاری از دمشق را دعوت کرد و از آنها میزبانی کرد.

کاشفی اضافه کرد: کشورهایی همچون چین در سوریه نفوذ بالایی دارد این در حالی است که روسیه نیزبا توجه به سطح تعاملات بالایی که در سوریه دارد و یکی از حامیان دولت سوریه نیز بوده است در بحث اقتصادی بسیار قوی وارد شده است و در حال افزایش سهم خود در بازار سوریه هستند.

این عضو اتاق بازرگانی توضیح داد: کشور ترکیه نیزدر سوریه با توجه به اختلافاتی سیاسی که داشته اند از نظر سیاسی نیز روابط خوبی ندارند اما از نظر اقتصادی شرکت های ترکیه ای، شرکت های فعال و قویی بوده اند و هم اکنون در سوریه مشغول هستند.

کاشفی معتقد است اگر فضای مورد نیاز را به بخش خصوصی کشورمان بدهیم و مسائل سیاسی به بخش اقتصادی کمک کند، می توانیم با دیگر کشورهای رقابت کنیم و حتی موفق تر از آنها نیز در بازار سوریه عمل کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

آخرین اخبار