استقبال رسمی روحانی از نخست‌وزیر عراق

رییس جمهور که برای شرکت در هجدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد راهی باکو شده است، پیش از ترک کشور گفت:ما باید در همه اجلاس های منطقه‌ای و جهانی و سازمان‌های بین‌المللی حضور فعالی داشته باشیم.منافع و امنیت ملی ما در رابطه با کشورها بهتر تامین می‌شود تا با فاصله گرفتن از آنها.

به گزارش "سفیرتجارت"، رییس‌جمهور گفت: برای کسی تردید باقی نمانده که ملت بزرگ ایران در برابر توطئه‌های دشمنان و به ویژه آمریکا و تحریم و حصر آنها به زانو در نمی‌آید و راه خود را ادامه می‌دهد.

رییس‌جمهور امروز برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به باکو می‌رود.

این سفر به دعوت رسمی «الهام علی اف» رییس‌ جمهوری آذربایجان انجام می شود.

روحانی علاوه بر سخنرانی در این اجلاس و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با رئیس جمهور آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران – باکو و روند اجرای موافقتنامه ها و طرح های مشترک بررسی می شود.

او پیش از عزیمت به باکو در پاویون فرودگاه مهرآباد با بیان اینکه «این سفر برای شرکت در هجدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است و در پاسخ به دعوت رئیس جمهوری محترم آذربایجان صورت می‌گیرد، اظهار کرد:  برای ما بسیار مهم است در شرایطی که آمریکایی‌ها بر طبل یکجانبه‌گرایی می زنند و می خواهند در امور همه مناطق جهان مداخله کنند و دشمنی‌هایشان نسبت به ملت ایران از همیشه روشن تر و آشکارتر است، ما باید در همه اجلاس های منطقه‌ای و جهانی و سازمان‌های بین‌المللی حضور فعالی داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها از اول دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران را منزوی کند و ایران کشوری باشد که تنها بماند، اما بحمدلله روز به روز جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بین کشورها و ملت های جهان بیش از گذشته ارتقا یافته است.

روحانی تاکید کرد: امروز دیگر تردید برای هیچکس باقی نمانده که جمهوری اسلامی ایران یک کشور بسیار مهم و تاثیرگذار در این منطقه است و باز برای کسی تردید باقی نمانده است که این ملت بزرگ در برابر توطئه های دشمنان و به ویژه آمریکا و تحریم و حصر آنها به زانو در نمی‌آید و راه خود را ادامه می‌دهد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بنابراین در این شرایط حضور ما در این گونه اجلاس ها با اهمیت‌تر از گذشته است و خوشحالم که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر حضور فعال‌تری در اتحادیه های منطقه‌ای داشته است.

وی گفت: اخیرا با اتحادیه اوراسیا توافق موقتی امضاء کرده‌ایم و در اجلاس سران آنها در ارمنستان شرکت کردیم. همچنین ما در اکو بوده‌ایم و حضور داریم و در اجلاس سران غیر متعهدها همواره حضور فعال داشته و داریم. از سوی دیگر فعالیت‌های سه جانبه‌ای را در سال های اخیر شروع کرده‌ایم که قبلا به این صورت نبود؛ اجلاس‌هایی که بر مبنای روند آستانه میان ایران، روسیه و ترکیه برگزار می‌شود، اجلاس ایران، آذربایجان و روسیه و همچنین اجلاس هایی که میان ایران، هندوستان و پاکستان برگزار می‌شود از جمله این اجلاس‌های سه گانه است که همه بر این مبناست که جمهوری اسلامی ایران باید حضور فعال‌تر در منطقه و سطح جهان داشته باشد.

روحانی اظهار کرد: منافع و امنیت ملی ما در رابطه با کشورها بهتر تامین می‌شود تا با فاصله گرفتن از آنها.

وی با اشاره به میزبانی هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از سوی کشور آذربایجان، گفت: در این اجلاس علاوه بر سخنرانی، ملاقات‌های دوجانبه‌ای با روسای کشورهای شرکت کننده در اجلاس خواهم داشت. همچنین امروز اختصاصا برنامه‌های ما در باکو با مقامات کشور میزبان است.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه دیرینه همکاری‌های ایران و آذربایجان خاطرنشان کرد: علاوه بر آنچه که ما با آذربایجان همسایگی و برادری داریم، ایران، آذربایجان و عراق سه کشور شیعه منطقه محسوب می‌شوند؛ ما با آذربایجان پیوند و ریشه عمیق تاریخی و فرهنگی داریم و روابط مان با یکدیگر به سمت روابط راهبردی در حال حرکت است.

وی افزود: ایران در حوزه دریای خزر توافقات بسیار مهمی با آذربایجان به امضاء رسانده‌ است و همچنین در فعالیت مشترک اکتشاف و استخراج در نفت و گاز و همچنین در حوزه ترانزیت همکاری‌های خوبی با یکدیگر در دست انجام داریم.

روحانی اضافه کرد: محور آستارا - آستارا وصل شده و پایانه‌های مربوطه در آنجا راه اندازی شده و همچنین فعالیت ما برای اتصال رشت به آستارا با همه توان در حال پیگیری است و این راه ترانزیتی برای ما بسیار مهم است. همچنین روابط صنعتی، داروسازی، پزشکی و علمی با کشور آذربایجان داریم که روابط بسیار خوبی است که البته همه آنها امروز بعد از ظهر در دیدارهای دوجانبه‌ای که با مقامات آذربایجانی داریم مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی ایران

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

آخرین اخبار