کد خبر: 7119
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
بورس

هنگامی که نقدینگی به صورت سیستماتیک گام برمی‌دارد، "هوش‌سرمایه" به‌صورت هوشمندانه راه خود را پیدا خواهد کرد و نیازی به دخالت در بازه کوتاه مدت (مدیریت شاخص) ندارد.

به گزارش "سفیرتجارت"، فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی به بورس‌نیوز گفت: چندین نوع عکس‌العمل را می‌توان به عنوان راهکاری برای حفظ نقدینگی بازار در نظر گرفت.  

وی ادامه داد: در نخستین نکته می‌توان به " عملیات بازدارنده در بازه کوتاه مدت" اشاره داشت که با عناوینی همچون "مدیریت شاخص" و  "مدیریت قیمت" یاد می‌شود و طبیعی است که کوتاه مدت بوده و در دوره میان مدت و بلند مدت قرار نداشته و گذراست.

این کارشناس بازار سرمایه در تصریح دیگر راهکارها عنوان کرد: تصمیمات اثرگذار در حوزه سیاست‌های پولی و مالی که با لحاظ کردن درک منافع ملی از سوی تصمیم‌گیرانی، چون وزارتخانه‌ها، بانک‌مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و ... اتخاذ می‌شود باید یک هدف را دنبال کند.  

وی این هدف را " مهار و کنترل گزینه‌های سرمایه گذاری غیر اقتصادی" بیان کرد و افزود: سرمایه‌گذاری‌های غیراقتصادی را می‌توان در حوزه خرید وسایل نقلیه، اثاثیه منزل و ... به منظور حفظ قدرت خرید یا ارزش دارایی شخص در نظر گرفت.

آقابزرگی با اشاره به یکپارچگی سیاست‌ها و تصمیمات لازم اظهار داشت: این اتفاق باید با لحاظ کردن "درک منافع ملی" رخ دهد چرا که مطمئنا بازار پول و سرمایه در کنار یکدیگر به شکل آکادمیک قدرتی برای جذب نقدینگی سرشار را از اقتصاد کشور خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در مقایسه نقدینگی سال گذشته و سال جاری گفت: شاهد افزایش ۳۰ درصدی حجم نقدینگی در سال ۹۸ نسبت بهسال گذشته بوده‌ایم اما این یکپارچگی می‌تواند هدف را تامین کرده و حرکتی در جهت رفع تردیدها و نگرانی‌ها بابت ورود و خروج نقدینگی در بازار سرمایه رقم بخورد.  

آقابزرگی در پایان تصریح کرد:زمانی که نقدینگی به صورت سیستماتیک در حرکت است راه اصلح را پیدا خواهد کرد بنابراین نه نیاز به دخالت در بازه کوتاه مدت (مدیریت شاخص) دارد و نه اینکه امری غیر طبیعی است چرا که جریان طبیعی اتفاق افتاده و یکی از جاذبه‌های بازار سرمایه همین سیال و در جریان بودن نقدینگی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

آخرین اخبار