کد خبر: 7123
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
پیشنهادات گمرک در ستاد تنظیم بازار تصویب شد/ تشکیل کارگروه ارزش کالا

جدیدترین آمار مربوط به تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که در ۶ ماهه نخست سال جاری، حدود ۲۱ میلیارد دلار صادرات کالا بدون احتساب نفت خام و حدود ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار نیز واردات کالا صورت گرفته است.

به گزارش "سفیرتجارت"، جدیدترین آمار مربوط به تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که در ۶ ماهه نخست سال جاری، حدود ۲۱ میلیارد دلار صادرات کالا بدون احتساب نفت خام و حدود ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار نیز واردات کالا صورت گرفته است.

 ارزش صادرات و واردات کشور طی این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز با افتی ۱۱ و ۶درصدی همراه بوده است. براساس این گزارش، تراز تجاری کشور با کسری ۲۷۳ هزار دلاری همراه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود هزار و ۲۳۳ دلار کاهش داشته است.

۹۷، سال نوسان شدید تجاری

سال گذشته به دلیل افزایش نوسانات ارزی و تحریم‌های نفتی بحران‌های اقتصادی تشدید و بخش تجاری نیز با مشکلاتی مواجه شد، به‌گونه‌ای که یکی از سیاست‌های کشور برای بهبود اوضاع، تلاش برای تسهیل تجاری با کشورهای همسایه بود. از این رو از حدود

۴۴ میلیارد دلار صادرات در سال ۹۷ حدود

۲۴ میلیارد دلار آن به کشورهای دارای مرز مشترک آبی و خشکی اختصاص داشت. به بیان دیگر در زمان تحریم کشور با هدف تمرکز بر بازار همسایه توانست ۵۵درصد از صادرات خود را به این کشورها انجام دهد. این در حالی است که تا قبل از شروع تحریم و نوسانات ارزی، صادرات کشور ۴۷ میلیارد دلار بود در حالی که این رقم در پایان ۹۷ حدود ۳ میلیارد دلار کاهش داشته است. از سوی دیگر، آمار واردات ایران ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار اعلام شده بود. با وجود اینکه ۵۵درصد صادرات ایران به کشورهای همسایه بوده اما تنها ۲۷درصد یا ۱۱ میلیارد و ۵۴۱ میلیون دلار کالا از همسایگان به کشور وارد شده است. در پایان سال ۹۷ چین توانست عنوان بزرگ‌ترین طرف تجاری ایران را به خود اختصاص دهد.

هر چند این لقب برای چندمین‌بار است که به این کشور اعطا می‌شود. چین در سال گذشته بیش از ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مبادله تجاری با ایران داشته است. تجزیه و تحلیل این آمار نشان می‌دهد که صادرات به چین و واردات از این کشور به ترتیب ۹ و ۱۰ میلیارد دلار بوده است. اما نکته درخصوص این آمار این است که ایران ۳۲ میلیون تن کالا به چین صادر کرده در صورتی که چین ۳ میلیون تن کالا به ایران فروخته است. این نشان می‌دهد که کالاهای وارد شده ایران از چین، ارزش بیشتری نسبت به کالاهای ایرانی صادر شده به چین دارند. هر چند این روند برای کشور امارات و ترکیه نیز تکرار شده است.

۶ ماهه ابتدایی ۹۷، تراز مثبت

طبق گزارش‌های گمرک ایران در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۷ صادرات غیرنفتی به رقم ۲۰ میلیارد و ۷۰۵ میلیون دلار رسید که در مقایسه با رقم۱۷ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۶ رشدی ۲۱درصدی داشته است. در این مدت تمام گروه کالایی صادراتی که در بخش‌های کشاورزی، صنعت و پتروشیمی بوده، افزایش ارزش یا وزنی داشته‌اند. واردات کشور در این مدت نیز به رقم ۱۹ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ حدود ۹درصد کاهش وزنی و ۱۲درصد کاهش ارزشی داشته است.

براساس این آمارها، تراز تجاری ایران در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ مثبت ۹۴۱ میلیون دلار برآورد شده است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ حدود ۱۲۰درصد رشد داشته است. هر چند که این افزایش نشأت گرفته از نوسانات ارزی و بالا رفتن قیمت خرید ارزهای بین‌المللی و افزایش تقاضای میعانات گازی از بیم کاهش عرضه توسط ایران بود.

۵ بازار نخست هدف صادراتی کشور، ۷۰درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داد. چین با ۴ میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار، امارات با ۴ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار، افغانستان یک میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار به ترتیب بیشترین کالا را از ایران وارد کردند.

بیشترین و کمترین ارزش صادرات

متوسط قیمت اقلام صادراتی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ با افتی ۲۷درصدی نسبت به سال گذشته به ۲۹۹ دلار بر هر تن رسید. طی یک سال و نیم گذشته ارزش واردات کشور ۳.۵ میلیارد دلار و ارزش صادرات نیز ۳.۱ میلیارد دلار بود. آمارها نشان می‌دهد که صادرات افت ارزشی معادل ۱.۵درصد داشته در حالی که واردات ارزشی به میزان ۱.۵درصد پیدا کرده است. با مقایسه آمار درمی‌یابیم که بیشترین ارزش صادرات و واردات کالا در اردیبهشت و کمترین نیز در فروردین بوده است. در اردیبهشت سال جاری حدود ۶ میلیارد دلار صادرات و ۴.۴ واردات انجام شده که صادرات نسبت به اردیبهشت سال گذشته با افزایشی یک میلیارد دلاری و واردات با کاهشی ۵۰۰ میلیون دلاری همراه بوده است.

افزایش مراودات تجاری با پیوستن به اوراسیا

از روزهای ابتدایی الحاق ایران به اوراسیا، بحث‌های زیادی درخصوص افزایش مراودات تجاری با کشورهای عضو همچنین برخورداری از مزایای معافیت‌های تعرفه‌ای مطرح شد. بسیاری بر این باورند در دوران تحریم که صادرات مهم‌ترین محصول کشور که مزیت نسبی بالایی نیز برای ایران دارد در تنگنای شدیدی قرار دارد، پیوستن به منطقه اوراسیا می‌تواند راه‌حل مناسبی برای بالا بردن توان و تراز تجاری کشور باشد. طبق پیش‌بینی‌ها ایران با الحاق به اوراسیا می‌تواند تا ۲ میلیارد دلار درآمدهای تجاری کشور را افزایش داد. براساس این موافقتنامه در حوزه صادرات و واردات به‌خصوص برای کالاهای کشاورزی به ویژه ذرت و جو امتیاز تعرفه ترجیحی دریافت می‌شود.

بهبود تراز تجاری از ابتدای سال جاری

با وجود تحریم‌های نفتی، بخش عمده صادرات ایران از نفت و فرآورده‌های آن فاصله گرفته و به سمت کالاهای قابل رقابت در منطقه رفته است. طبق آمارهای اتاق بازرگانی بهبود تراز تجاری از ابتدای سال جاری و در فصل بهار شروع شد. از سوی دیگر طبق برآوردهای اتاق بازرگانی، کشور در فصل بهار حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و حدود ۱۰ میلیارد دلار واردات کالایی داشته است. با احتساب میزان واردات و صادرات، تراز تجاری در فصل بهار رقم مثبت یک میلیارد و ۲۱۶ میلیون دلار بود.

براساس گزارش‌های سازمان توسعه تجارت ایران و طبق آمار گمرک ایران، کالاهای کشورمان در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ با احتساب میعانات گازی، به وزن بیش از ۵۶ میلیون تن و ارزش بیش از ۲۳ میلیارد دلار به دنیا صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۳درصد افزایش ارزشی و ۳درصد کاهش وزنی داشته است. در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده که تراز تجاری کالایی کشور بدون نفت خام طی این مدت با کسری ۲۷۳ هزار دلاری همراه بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته هزار و۲۳۳ دلار کاهش داشته است.

این درحالی است که به لحاظ وزنی، صادرات کشور رشد ۲۳درصدی و واردات کشور رشد ۰.۴درصدی را تجربه کرده است. تراز تجاری کالایی بدون نفت خام کشور نیز طی این مدت با کسری ۲۷۳ هزار دلاری همراه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۲۳۳ دلار کاهش یافته است.

متوسط قیمت اقلام صادراتی کشور طی ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۹۹ دلار بر هر تن بوده که نسبت به نیمه نخست سال ۱۳۹۷، افت نسبتا قابل توجه ۲۷درصدی را تجربه کرده که احتمال می‌رود بخشی از این افت ناشی از بیش‌برآورد قیمت‌های پایه صادراتی در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ و بخشی از آن به علت کاهش قیمت‌های جهانی باشد. در هر حال میانگین قیمت صادرات در این بازه، کمترین رقم طی ۱۰ سال گذشته است. متوسط قیمت اقلام وارداتی کشور طی این مدت نیز یک هزار و ۲۸۱ دلار بر هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت حدود ۶درصدی داشته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

آخرین اخبار