جزئیات منابع چهار برنامه اشتغالی ۹۸/تخصیص صفر با گذشت نیمی از سال

مسئولان نهادهای حمایتی استان مرکزی در جلسه شورای توسعه استان مرکزی از کم‌کاری بانک‌های استان مرکزی در پرداخت تسهیلات اشتغال انتقاد کردند.

به‌گزارش "سفیرتجارت"، "حمید حاجی میرعبدالوهاب" مشاور سرمایه‌گذاری و اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری استان مرکزی با بیان سوالی مبنی بر اینکه چرا همه دولت‌ها با مسئله بیکاری رو به رو بوده و روی این مسئله کار کرده‌اند اظهار داشت: آیا این به مدیریت دولتمردان، به ساختار نظام اداری ما برمی‌گردد یا اینکه به جایگاه دولت در اقتصاد برمی‌گردد.

وی افزود: هر چه می‌گذرد نگرانی دلسوزان انقلاب بیشتر می‌شود، همه دولت‌ها عمده کاری که کردند توزیع منابع اعتباری بوده و باید بررسی کرد خروجی توزیع این اعتبارات به چه شکل بوده است.

مشاور سرمایه‌گذاری و اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور تصریح کرد: یکی از دلایلی که در کشورهای پیشرفته موفق هستن برخورداری از پایگاه داده‌ها و پردازش اطلاعات است.

حاجی میرعبدالوهاب بیان کرد: سال ۹۵، دو میلیون و ۷۰۰ هزار مخاطب کمیته امداد به عنوان مستعد اولیه شناسایی و مشخص شد که یک‌ میلیون و ۷۰۰ هزار مستعد اشتغال داریم و از این تعداد ۹۶۰ هزار نفر بیکار هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کشور انگیزه خدمت به محرومان به عنوان سرمایه اجتماعی مطلوب و بسیار بالا است که با بهره‌گیری درست از این سرمایه باید با راه‌اندازی تشکل‌هایی از ظرفیت خیران برای توانمندسازی مستعدین اشتغال دهک‌های پایین جامعه در فضای کسب و کار ویژه افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و مؤسسات خیریه باید استفاده کنیم.

مشاور سرمایه‌گذاری و اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور عنوان کرد: لازمه ایجاد اشتغال، بازارشناسی، تقاضاسازی، بازارسازی و سپس باردانی و مدیریت بازار است که باید این موارد در جذب خیران برای مدیریت کانون‌های اشتغال و کارآفرینی مد نظر باشد.

حاجی‌میرعبدالوهاب افزود: بنابراین لازم است با ساماندهی آموزش مهارتی در کمیته امداد، توانمندسازی مهارتی را با کاهش هزینه‌های آموزشی برای ورود به حوزه کسب و کار دنبال کنیم و به خودکفایی برسیم.

وی تصریح کرد: استان مرکزی با ظرفیت‌های بالایی که در حوزه کارآفرینی دارد می‌تواند به عنوان سومین استان کشور راه‌اندازی کانون اشتغال و کارآفرینی را به صورت رسمی انجام دهد.

مشاور سرمایه‌گذاری و اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور بیان کرد: باید مجمع خیران کارآفرین را در استان تشکیل دهیم و پس از انتخاب هیأت امنا، هیأت مدیره و مدیرعامل این کانون مشخص شوند تا بتوانیم اقدام موثری در زمینه توانمندسازی نیازمندان با ورود آنها به کسب و کارهای پایدار داشته باشیم.

حاجی میرعبدالوهاب ادامه داد: از این رو برای کارآفرینی و رفع مشکل بیکاری باید رصد و مدیریت نقدینگی، منابع غیرنقدی، منابع انسانی، محصولات تولیدی، وارداتی و خدماتی را مورد توجه قرار دهیم.

"زهرا امینی" مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز با اشاره به فعالیت موسسه‌ای در زمینه کارآفرینی برای کودکان ترخیص از بهزیستی در استان اظهار داشت: این موسسه هم بحث حرفه‌آموزی و هم اشتغال مددجویان را دنبال می‌کند.

وی افزود: یکی از راه‌های توانمندسازی مددجویان که از اهداف بهزیستی و کمیته امداد بوده بحث کارآفرینی و اشتغال است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: در ارتباط با تسهیلات قرض‌الحسنه بند "ب" تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۸ میزان اعتبار ابلاغی برای بهزیستی ۳۳ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تخصیص داشتیم و تاکنون ۳۷۴ پرونده اشتغال را به بانک معرفی کرده‌ایم.

امینی بیان کرد: از بانک‌ها تقاضا می‌شود کار را تسریع ببخشند چراکه تا الان با وجود معرفی ۱۵ میلیارد تومان از اعتبار بهزیستی اما متاسفانه درصد کمی برای مددجویان جذب شده گرچه مشکلات مددجویان هم قابل قبول است.

وی ادامه داد: برای مثال در شهرستان‌های زرندیه و کمیجان یک مورد وام هم دریافت نشده‌ است.

محدودیتی برای معرفی طرح‌های اشتغال نداریم

"قنبر موسی‌نژاد" مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی نیز با اشاره به تبصره ۱۶ اظهار داشت: در جلسه گذشته چند بانک برای تخصیص ۱۰۰ درصدی مورد تاکید قرار گرفتند اما همچنان این مهم محقق نشده است، البته مشکل کشوری بوده و مختص استان نیست که امیدواریم پیگیری شود.

وی افزود: در کمیته امداد محدودیتی برای معرفی طرح‌های اشتغال نداریم.

مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی تصریح کرد: علی‌رغم اینکه ۵۰ درصد منابع ما در زمینه اشتغال روستایی در بانک کشاورزی است اعلام می‌کنند که محدودیت منابع دارند.

موسی‌نژاد بیان کرد: در بحث تضامین هم یافته‌های استان نشان می‌دهد که ۱۱ درصد انحراف در دریافت تضامین در بانک‌ها وجود دارد که با این اعمال سلیقه‌ها به هدف نخواهیم رسید.

مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی ادامه داد: برخی بانک‌ها دغدغه منابع  مصارف دارند و با بیان اینکه پرداخت وام خسارت سیل و ازدواج را دارند می‌گویند  اولویت نخست ما اشتغال نیست.

وی ادامه داد: تقاضا داریم با توجه به قرار داشتن در سال رونق تولید این مهم مورد توجه بانک‌ها قرار گیرد، برخی از بانک‌ها توجهی به تفاهم‌ها ندارند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

آخرین اخبار