سجاد غرقی

به گفته کارشناسان و صاحب نظران معدنی طی سال‌های آینده تاثیر عدم صادرات سنگ آهن ایران به دلیل وضع قوانین منع خام‌فروشی بیش از هر چیز در زنجیره فولاد مشهود خواهد بود.

به گزارش "سفیرتجارت"، سجاد غرقی، نایب رییس کمیسیون معدن اتاق ایران درباره اثرات تدوین یک قانون یا ابلاغیه و بخشنامه بر نوع فعالیت و تولید معادن گفت: در تعیین عوارض ۲۵درصدی شاید فقط معادنی که وابستگی مستقیم به صادرات داشته‌اند از این شرایط اثر مستقیم پذیرفته‌اند و تاثیر این قانون بر سایر معادن تا پایان سال نمودار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از معادن در طول این مدت تعهد فروش و صادرات داشته‌اند، عنوان کرد: بسیاری از معادن در طول این دو ماه به دلیل تعهد صادرات و فروش خود روال پیشین را با پرداخت عوارض ادامه داده‌اند و به همین دلیل در پایش دو ماهه نمی‌توان تاثیر تعیین این عوارض را بر معادن مورد بررسی قرار داد.

نایب رییس کمیسیون معدن اتاق ایران با اشاره به اینکه بسیاری امید به تغییراتی در بازار دارند، افزود: اثرات تعیین چنین طرح‌هایی باید در میان مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار گیرد.

غرقی درباره اعتراض شرکت ذوب آهن اصفهان و شرکت‌های فولادی به بازدارنده نبودن عوارض ۲۵درصدی و درخواست آنها برای افزایش این عوارض تا ۴۰درصد توضیح داد: درخواست کنندگان افزایش این عوارض در واقع مصداق «بر شاخه نشستن و بن بریدن» هستند. فشاری که پایین دست برای دریافت نهاده ارزان‌تر که متاسفانه سیاست‌گذاران ما از آن متاثر هستند شاید در کوتاه مدت باعث شود سنگ آهن ارزان‌تری خریداری کنند اما در بلند مدت باعث می‌شود سرمایه گذاری در بالادست انجام نگیرد.

وی با اشاره به اینکه این بدان معناست که اگرچه در ده سال آینده به ظرفیت ۵۵میلیون تنی خواهیم رسید اما در تامین مواد اولیه به مشکل برخواهیم خورد، تصریح کرد: در این مدت سرمایه گذاری در بالادست متوقف و فشار بر روی تکمیل زنجیره افزایش می‌یابد، سیاست‌ها بر توسعه پایین دست بوده و فشار و نگاه انقباضی بر بالادست (معدن) وارد می‌شود. برای ظرفیت ۵۵میلیون تن نیاز به ۱۶۰میلیون تن سنگ آهن داریم و امروز تولید واقعی سنگ آهن حدود ۸۰میلیون تن است.

غرقی افزود: در واقع ما به همین میزان نیاز به توسعه معادن داریم این در حالی است که فشار بر بخش معدن مانع سرمایه گذاری و حتی خروج سرمایه‌گذار از این بخش می‌شود.

نایب رییس کمیسیون معدن اتاق ایران در پایان با تاکید بر اینکه حتی وضع یک درصد عوارض هم برای سنگ آهن اشتباه است، بیان کرد: نگاه مجموعه‌های فولادی به این پروسه نگاه بنگاهی و بخشی است و یک نگاه ملی و کامل بر مبنای زنجیره به حساب نمی‌آید.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

آخرین اخبار