صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا صفر شد

رییس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش از هفت ماه به ۱۲ ماه افزایش یافته است.

به گزارش"سفیرتجارت"، فرشته دستپاک بیان کرد: فرش دستباف کالایی است که در شرایط مختلف توانسته به کمک کشور بیاید و نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی ضمن اشاره به تفاوت فرش با سایر صنایع گفت: آمار گمرک نشان می‌دهد ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف صادر و ۲۰ درصد تولیدات، صرف بازار داخلی می شود. باید فضا را به این سو ببریم که مردم ایرانی نیز از این کالا بیشتر استفاده کنند.

دستپاک همچنین اعلام کرد: کار مشترکی در زمینه تاثیر بافت فرش دستباف در درمان بیماری‌های روحی با دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است.

این مقام مسئول ضمن انتقاد از این موضوع که فرش دستباف تجاری‌سازی نشده است، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های زیادی در حال مطالعه در زمینه فرش هستند اما برای عملیاتی کردن تحقیق‌ها تاکنون اقدامی انجام نشده بود. امروزه وزارت صنعت از طرح‌ها و پایان نامه‌های دانشجویی در زمینه فرش دستباف حمایت می‌کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: امروزه تشکل‌ها و اتحادیه‌های قوی در حوزه فرش دستباف داریم، اما می‌خواهیم تشکل‌های غیر دولتی دیگری نیز در کنار اتحادیه‌ها تاسیس کنیم.

این مقام مسئول، تعهدات ارزی را یکی از مشکلات صادرکنندگان عنوان کرد و گفت: از آنجا که سال گذشته صادرات فرش با مشکل مواجه بود، زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات را به هفت ماه افزایش دادیم و به تازگی نیز با دستور وزیر صنعت، این بازه زمانی به یک سال افزایش یافته است.

دستپاک فرش‌های مرجوعی به کشور را یکی از مشکلات این صنعت دانست و افزود: فضا آماده است و هماهنگی با گمرک انجام شده تا فرش‌ها به جای اینکه به ترکیه رفته و برای آنها کسب‌وکار ایجاد کند، مجدد به کشور بازگردد.

وی نمایشگاه‌ها را یکی از راه‌های تبلیغ فرش ایرانی عنوان کرد و گفت: همواره یکی از دغدغه‌های بافندگان فرش، بیمه بوده است. این روزها دولت به دلیل کمبود بودجه، نتوانسته بیمه تامین اجتماعی بافندگان را تامین کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به کشور چین گفت: امروز چین تمایل دارد فرش ایران را به کشورش وارد کند و به تازگی نیز نمایشگاهی در این کشور برگزار شد. بسیاری از تجار نیز برای حضور در نمایشگاه‌های بعدی اعلام آمادگی کرده‌اند.

دستپاک با اشاره به نمایشگاه فرش که مهرماه برگزار شد، گفت: بیش از ۸۰۰ غرفه در این نمایشگاه حضور داشتند و میزان فروش فرش دستباف پس از برگزاری نمایشگاه، افزایش یافته است.   

بی‌تاثیری تحریم بر صنعت فرش

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اعتقاد به اینکه تحریم تاثیر چندانی بر حوزه فرش نداشته است، گفت: میزان کمی واردات از برخی کشورها مانند چین داریم که در حال نوسازی صنایع هستیم تا همین میزان را نیز به صفر برسانیم.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: از سال ۲۰۰۶ به صادرات به چین نگاه جدی‌تری داشتیم و فرش یکی از محصولات استراتژیک بوده است.

وی فرش را در دسترس‌ترین کالایی دانست که می‌توان به چین صادر کرد و افزود: امروزه حدود ۲۰۰ میلیون دلار صادرات فرش داریم که با یک برنامه منظم پنج ساله می‌توانیم حدود دو برابر این رقم را تنها به چین صادر کنیم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =