کد خبر: 7723
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
اینستکس

شش کشور دیگر به سازوکار مالی ایران و اروپا پیوستند. هرچند در سپتامبر گذشته رییس اینستکس به ایران سفر و با مقامات مذاکره کرد اما هنوز اینستکس عملیاتی نشده است.

به گزارش "سفیرتجارت"، وزارت خارجه فنلاند دیروز در خبری از پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس خبر داد به شرط اینکه ایران هم چنان به تعهدات برجامی خود پایبند بماند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه، عباس عراقچی هم این خبر را تایید کرد و گفت امیدوار است پیوستن این کشورها به سازوکار مالی اینستکس، انرژی تازه ای به این کانال مالی بدهد و به هرچه عملیاتی شدن آن کمک کند.

وزارت امورخارجه فنلاند در بیانیه خود از کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد به عنوان شش کشور تازه پیوسته به اینستکس نام برده است که اجرای کامل برجام برای آن ها حداکثر اهمیت را دارد. هم چنین در این بیانیه مشارکت در ابزار پشتیبان مبادلات تجاری(اینستکس)  به تکمیل رویه های ملی در این کشورها منوط شده است. اما با توجه به آعاز ایام تعطیلات سال نوی میلادی و پس از آن آغاز تعطیلات سال نوی خورشیدی و راهی که اینستکس در سال گذشته پیمود، عملیاتی شدن آن در ماه های آینده مورد تردید است.  

اینستکس در فوریه سال 2019 میلادی مصادف با بهمن ماه سال گذشته خورشیدی راه اندازی شد اما هنوز عملیاتی نشده و هیچ نقشی در تسهیل روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا نداشته است. با این حال عباس عراقچی در حاشیه سفر به پکن  افزایش تعداد سهامداران اینستکس به هشت کشور را در عملیاتی شدن آن موثر دانست و گفت: «معتقد هستم حتی در شرایط تحریم، اینستکس می تواند نزدیک به ۲۰ درصد روابط اقتصادی ایران را پوشش دهد و در محله بعدی به وضعیت بهتری هم برسیم».

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هلگا اشمیت، اعلام کرده بود که اینستکس در ماه ژوئن 2019 مصادف با تیرماه سال 98، عملیاتی می شود اما در مردادماه همین سال برند اربل، اولین رییس اینستکس از سمت خود استعفا داده بود. در شهریورماه سال جاری، ارهارد بوک، دیپلمات آلمانی به عنوان رییس جدید اینستکس انتخاب شد. ارهارد بوک در سپتامبر 2019 به ایران سفر کرد و از آمادگی سه بانک کوچک از کشورهای ایتالیا، فرانسه و آلمان برای همکاری با سازوکار اینستکس خبر داد با این حال تاکنون هیچ خبری مبنی بر اثرگذاری اینستکس بر روابط تجاری دو طرف منتشر نشده است. انتشار خبر پیوستن شش کشور دیگر به اینستکس از سوی بعضی رسانه ها به عنوان عامل کاهش نرخ ارز در بازار آزاد اعلام شده است. نرخ دلار در صرافی ملی دیروز 12 هزار و 700 تومان بود که امروز به 12 هزار و 300 تومان رسیده است.

منبع: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

آخرین اخبار