کد خبر: 7747
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
بورس و نفت

در کل سال ۲۰۱۸، آمریکا وارد کننده خالص نفت خام تا ۵.۷ میلیون بشکه در روز بود. آمار نهایی ۲۰۱۹ هنوز در دسترس نیست ولی میانگین سال جاری تا الان ۴ میلیون بشکه در روز بوده است.

 به گزارش سفیرتجارت به نقل از فوربز، با وجود رونق صنعت نفت شیل در آمریکا، رسیدن به استقلال انرژی در این کشور به نظر چندان محتمل نمی رسد.

 در اواخر سال ۲۰۰۵، واردات خالص هفتگی نفت خام و محصولات نفتی توسط آمریکا به بالاترین حد ۱۴ میلیون بشکه در روز رسید. این نتیجه ی سال‌ها رشد تقاضای آمریکا و کاهش تولید این کشور بود. وابستگی نفتی آمریکا هرگز بیش از این نبوده است و احتمالاً در آینده هم نخواهد بود.

 واردات خالص که نشان دهنده تفاوت بین واردات نفت خام و محصولات نفتی آمریکا و صادرات آن است، تا ۲۰۰۷ حدود ۱۳ میلیون بشکه در روز باقی ماند. با وجود افزایش تولید نفت خام آمریکا، رسیدن به واردات خالص صفر به نظر غیرممکن می آمد.

 بارونق سالانه نفت شیل، واردات خالص محصولات نفتی- بنزین، دیزل و سوخت جت- کاهش یافت. واردات خالص آمریکا از سه میلیون بشکه در روز ۲۰۰۸، در ۲۰۱۱ به صفر رسید. تا ۲۰۱۶ واردات خالص سه میلیون بشکه ای محصولات نفتی آمریکا به صادرات خالص ۳ میلیون بشکه در روز  تبدیل شد.

 طبق قانون ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا در ۱۹۷۵، تولید کنندگان نفت خام آمریکا مجبور بودند محصول خود را فقط به پالایشگاه‌های آمریکا بفروشند. این پالایشگاه ها هم از خرید نفت ارزانتر آمریکا و صادرات محصولات تکمیل شده خوشحال بودند.

 ولی در اواخر ۲۰۱۵ رئیس جمهور اوباما قانون جدیدی تصویب کرد که طبق آن ممنوعیت صادرات نفت خام برداشته شد. حالا تولیدکنندگان نفت آمریکا می توانستند به دنبال قیمت های بالاتری برای محصول خود باشند و مجبور نبودند آن را محدود به داخل کنند.

 پس از آن صادرات نفت خام آمریکا افزایش یافت و در آغاز سال میلادی جاری به ۳ میلیون بشکه در روز رسید. سال گذشته گزارش شد که آمریکا به صادر کننده خالص نفت خام برای اولین بار در ۷۵ سال گذشته تبدیل شده است ولی این گزارش نادرست بود.

 در واقع عددی که گزارش شده بود مجموع صادرات نفت خام و محصولات پالایش شده بود. این رقم در واقع منفی بوده یعنی واردات خالص حداقل برای یک هفته تبدیل به صادرات خالص شده بود.

 سال گذشته در پاسخ به این گزارش نوشتیم که آمریکا هنوز هم وارد کننده خالص نفت خام تا حدود ۴ میلیون بشکه در روز است. یک سال بعد این رقم تا حدود ۳ میلیون بشکه در روز پایین آمد.

در کل سال ۲۰۱۸، آمریکا هنوز هم وارد کننده خالص نفت خام تا ۵.۷ میلیون بشکه در روز بود. آمار نهایی ۲۰۱۹ هنوز در دسترس نیست ولی میانگین سال جاری تا الان ۴ میلیون بشکه در روز بوده است.

 این کاهش سالانه قابل توجه است ولی آمریکا هنوز هم یک واردکننده خالص نفت خام است. حتی اگر روند فعلی و مخصوصاً رشد تولید نفت شیل ادامه داشته باشد، به نظر نمی رسد قبل از نیمه دهه آینده، واردات نفت خام آمریکا تبدیل به صادرات شود.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

آخرین اخبار