ایران و عراق

نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: پروتکلی بین مدیریت مرزهای ایران و کویت امضا شده و طبق آن مجوز کالاهای فاسد شدنی صادر شده است و از چند روز آینده شناورهای چوبی برای ورود به کویت و انجام صادرات کالاهای ایرانی اقدام می‌کنند.

به گزارش سفیرتجارت،مصطفی موسوی آخرین وضعیت مرزهای ایران با کشورهای همسایه اظهار داشت: برای بازگشایی و تعیین تکلیف مرزهای ایران و عراق در شرایط شیوع ویروس کرونا تفاهم نامه‌ای بین ادارت گمرک ایران و عراق منعقد می‌شود که پروتکل‌های آن در حال بررسی است و تا چند روز آینده احتمالا به امضا می‌رسد.

وی افزود:‌ براساس مذاکرات انجام شده قرار بر این است که طبق تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا در عراق امکان صادرات کالاهای فاسد شدنی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را فراهم و مجوزهای مورد نیاز در این خصوص صادر شود.

نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران ادامه داد: به احتمال قوی تا بیست و هفتم فروردین 100 درصد مرزها بازگشایی شوند و بتوان از طریق چهار مرز شلمچه، مهران، خسروی و چذابه با حفظ شرایط بهداشتی کالاهای فاسد شدنی از جمله مواد غذایی و کشاورزی  صادر شوند.

موسوی درباره مرز ایران و کویت گفت: پروتکلی بین مدیریت مرزهای ایران و کویت امضا شده و طبق آن مجوز کالاهای فاسد شدنی صادر شده است و از چند روز آینده شناورهای چوبی برای ورود به کویت و انجام صادرات کالاهای ایرانی اقدام می‌کنند.  

وی تاکید کرد: مسیر عادی سازی روابط تجاری با کشورهای همسایه بر روی ریل قرار گرفته است و مرزها به تدریج و به صورت تخصصی باز می‌شوند و بازه صادرات محصولات با حفظ پروتکل‌های بهداشتی گسترده‌تر خواهد شد.

رییس اتاق مشترک ایران و ویتنام درباره روابط تجاری با این کشور هم گفت: مبتلایان در ویتنام بسیار کم بوده و تا حالا فوتی هم نداشته‌اند اما تا پانزدهم آوریل در این کشور تعطیل رسمی اعلام و در تمام شهرها تردد شهری و بین شهری ممنوع شده است.  لذا ادارات از جمله گمرک و بنادر هم در این کشور تعطیل هستند و هیچ گونه صادرات و وارداتی انجام نمی‌شود.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =