ریل گذاری ایران و ارمنستان برای توسعه روابط/از تبادل انرژی الکتریکی تا صادرات ۴ برابری گاز

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در حال حاضر مبادلات ایران و ارمنستان بصورت محدود در حال انجام است و با توجه به توافقات و پروتکل‌های بهداشتی بین دو طرف، کالاهای قابل مبادله دو کشور به روش ترانشیپ‌منت و تنها از مرز مغری میسر است.

به گزارش سفیرتجارت،محمد لاهوتی در مورد خبر بازگشایی مرزهای ارمنستان و امکان مبادله کالا گفت: در حال حاضر مبادلات ایران و ارمنستان بصورت محدود در حال انجام است و با توجه به توافقات و پروتکل‌های بهداشتی بین دو طرف، کالاهای قابل مبادله دو کشور به روش ترانشیپ منت، جابجایی کالا در گمرک و بارگیری از سوی کامیون‌های ارمنی برای انتقال، تنها از مرز مغری میسر است.

وی متذکر شد: البته محصولات کشاورزی، موادغذایی و منشاء حیوانی از این مبادله مستثنی هستند و فعلا امکان صادرات ندارند.

لاهوتی ادامه داد: همچنین تردد مسافر هم تنها اتباع ارمنی پس از 14 روز قرنطینه می‌توانند به این کشور مسافرت کنند. لغو روادیدی که با این کشور داشتیم، فعلا اعمال نمی‌شود و برای رانندگان ایرانی روادید صادر نمی‌کنند. 

رییس کنفدراسیون صادرات در مورد وضعیت سایر مرزهای کشور گفت: تردد کالا در مرزهای عراق تنها از طریق باشماق و مریوان صورت می‌گیرد و بقیه ممنوع است. همچنین مرز تمرچین برای مبادله خشکبار باز است. 

وی ادامه داد: در مورد عمان نیز تردد کالا بصورت محدود در برخی بنادر مثل بندر "سلطان قابوس" برقرار است و میوه و تره‌بار اجازه ترخیص دارند. تجارت کالا با امارات متحده عربی با اعمال محدودیت‌هایی آزاد است اما این کشور از ابتدا همکاری زیادی در مورد کالاهای ایرانی نداشته است و در حال حاضر شاهد ترافیک کالاها از مبدا چین به ایران در اسکله‌های این کشور هستیم.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

آخرین اخبار